ICC Turkey


Haberler

Hisarcıklıoğlu, ICC Dünya Konseyi toplantısına katıldı. / 11 Haziran 2024, Paris
ICC Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı, TOBB ve Dünya Odalar Federasyonu (WCF) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Paris’te gerçekleştirilen Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Dünya Konseyi toplantısına katılarak, Dünya Odalar Federasyonu’nun çalışmaları hakkında bilgi verdi.

TOBB - ICC İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI / 11 Haziran 2024, Paris
TOBB ve Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) işbirliğini üst bir seviyeye taşıyacak olan yeni bir anlaşma imzalandı.

Hisarcıklıoğlu, ICC Yönetim Kurulu Toplantısına katıldı. / 10 Haziran 2024, Paris
ICC Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı, TOBB ve Dünya Odalar Federasyonu (WCF) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Paris’te gerçekleştirilen Milletlerarası Ticaret Odası’nın (ICC) Yönetim Kurulu toplantısına katıldı.

Habitat Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır hayata gözlerini yumdu / 12.05.2024, Ankara
ICC Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı, Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır’ın vefatına ilişkin bir taziye mesajı yayımladı.

Dünya Odalar Federasyonu (WCF) İcra Komitesi ve Genel Konsey Toplantıları Bogota’da gerçekleştirildi. / 8-9 Mayıs 2024, Bogota, Kolombiya
ICC Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Başkanı olduğu Dünya Odalar Federasyonu’nun (WCF) Kolombiya’nın Bogota kentinde 8 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleştirilen “WCF Amerika Zirvesi”ne ve 9 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleştirilen WCF İcra Komitesi ve Genel Konsey toplantılarına online olarak katıldı.

“18. ICC TÜRKİYE TAHKİM GÜNÜ” gerçekleştirildi. / 16 Şubat 2024, İstanbul
18. ICC Türkiye Tahkim Günü Konferansı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Türkiye Milli Komitesi ve ICC Milletlerarası Tahkim Divanı işbirliğiyle İstanbul’da gerçekleştirildi.

DÜNYA ODALAR FEDERASYONU (WCF) GENEL KONSEY TOPLANTISI / 21 Kasım 2023, Paris
Dünya Odalar Federasyonu (WCF) Genel Konsey toplantısı, TOBB ve ICC Türkiye Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında 21 Kasım 2023 tarihinde Fransa’nın Başkenti Paris’te gerçekleştirildi.

DÜNYA ODALAR FEDERASYONU (WCF) İCRA KURULU TOPLANTISI / 20 Kasım 2023, Paris
Dünya Odalar Federasyonu (WCF) İcra Kurulu toplantısı, TOBB ve ICC Türkiye Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında 20 Kasım 2023 tarihinde Fransa’nın Başkenti Paris’te gerçekleştirildi.

HİSARCIKLIOĞLU, WCF BAŞKANLIĞI GÖREVİNİ DEVRALDI / 27 EKİM 2023, PARİS
115 ülkenin üye olduğu Dünya Odalar Federasyonu (WCF) Başkanlığına seçilen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Paris’te düzenlenen törende, başkanlık görevini WCF önceki Başkanı Nicolas Uribe’den devraldı.

BAŞKAN HİSARCIKLIOĞLU, ICC YÖNETİM KURULU TOPLANTISINA KATILDI / 27 EKİM 2023, PARİS
TOBB ve ICC Türkiye Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Dünya Odalar Federasyonu Başkanı olarak Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Yönetim Kurulu toplantısına katıldı. Toplantıda, gelecek dönem önceliklere ilişkin strateji ve hedefler yönetim kurulu üyeleriyle istişare edildi.

ICC TÜRKİYE MİLLİ KOMİTESİ YÖNETİM KURULU TOPLANDI. / 10 Kasım 2023, TOBB, ANKARA
Milletlerarası Ticaret Odası Türkiye Milli Komitesi (ICC Türkiye) Yönetim Kurulu Toplantısı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı ve ICC Türkiye Milli Komitesi Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun başkanlığında, TOBB İkiz Kuleler Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi.​

M. RİFAT HİSARCIKLIOĞLU, DÜNYA ODALAR FEDERASYONU’NUN BAŞKANLIĞINA SEÇİLDİ
115 ülkenin odalarını bir çatı altında birleştiren Dünya Odalar Federasyonu’nun Başkanlığı’na Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve ICC Türkiye Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu seçildi.

Milli Komitemiz Yönetim Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi. 21 Temmuz 2023 / Ankara
Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Türkiye Milli Komitesi 69. Genel Kurulu, 21 Temmuz 2023 tarihinde Ankara’da TOBB İkiz Kuleler Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi. Genel Kurulun ardından, TOBB Başkanı ve ICC Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun başkanlığında seçilen yeni Yönetim Kurulu Üyeleri ile toplantı gerçekleştirildi. Toplantı, gündemdeki maddelerin görüşülmesiyle son buldu.

Milli Komitemiz 69. Genel Kurulu gerçekleştirildi. 21 Temmuz 2023 / Ankara
Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Türkiye Milli Komitesi 69. Genel Kurulu, 21 Temmuz 2023 tarihinde Ankara’da TOBB İkiz Kuleler Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi.

Ankara Ticaret Odası ve Gaziantep Ticaret Odası, Cenevre’de 2023 Dünya Odalar yarışmasında kategorilerinde birinci oldu. – 23 Haziran 2023
“13’üncü Dünya Odalar Kongresi” kapsamında dünya çapındaki Odaların katılımıyla düzenlenen 2023 yılı Dünya Odalar Yarışmasında; En iyi Ortaklık Projesi Kategorisinde İstanbul Sanayi Odası; En iyi Oda Sistemi İnovasyon Projesi kategorisinde Ankara Ticaret Odası ve En iyi Cinsiyet Eşitliği Projesi kategorisinde ise Gaziantep Ticaret Odası finale kaldı.

ICC Türkiye Yönetim Kurulu Heyeti, 13. Dünya Odalar Kongresi’ne katıldı. / 21-23 Haziran 2023, Cenevre
ICC Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu Üyelerinden oluşan bir heyet, 21 – 23 Haziran 2023 tarihlerinde Cenevre’de düzenlenen “13. Dünya Odalar Kongresi”ne katıldı. Heyette; ICC Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Faik Yavuz ve Ö. Abdullah Özdemir, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mustafa Saraçöz ile Yönetim Kurulu Üyeleri Hüsnü Serteser, Hasan Ruhi Kopçak, İzzet Volkan ve İbrahim Sarı yer aldı.

Başkan Hisarcıklıoğlu, ICC Yönetim Kurulu’na seçildi. – 20 Haziran 2023
ICC Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 170 ülkede 45 milyondan fazla şirketi kapsayan dünyanın en büyük iş dünyası organizasyonu olan ICC’nin Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi.

DÜNYA ODALAR FEDERASYONU (WCF) 2023-2025 DÖNEMİ GENEL KONSEYİ SEÇİMLERİ TAMAMLANDI ve GENEL KONSEY ÜYELERİNİN TÜM LİSTESİ AÇIKLANDI. – Ocak 2023
ICC WCF Genel Konseyi 2023-2025 Dönemi Üyelerinin seçimi tamamlandı ve seçilen ve atanan üyeleri kapsayan tüm listesi açıklandı.

ONLINE “ULUSLARARASI YAPTIRIMLAR, FİRMALAR İÇİN RİSKLER VE ÖNLEMLER” PANELİ 13 Aralık 2022, Salı / saat 14.00 – 16.00
ICC Türkiye Milli Komitesi tarafından ICC Girişimcilik Merkezi İstanbul Bölge Ofisi ile Milli Komite Ticaret Hukuku ve Uygulamaları Komisyonu ile işbirliğinde 13 Aralık 2022 tarihinde 14.00 – 16.00 saatleri arasında “Uluslararası Yaptırımlar, Firmalar için Riskler ve Önlemler” başlıklı online bir panel gerçekleştirilecektir.

Dünya Odalar Federasyonu (WCF) Başkanı Nicolás Uribe Rueda ülkemizi ziyaret etti. / 18 Kasım 2022, İstanbul
ICC Dünya Odalar Federasyonu (WCF) Başkanı Nicolás Uribe Rueda ve ICC Kolombiya Genel Sekreteri Maria Monica Conde Barragan G20 Zirvesi sonrasında ülkemizi ziyaret etti.

“17. ICC TÜRKİYE TAHKİM GÜNÜ” gerçekleştirildi. – 21 Ekim 2022, İstanbul
ICC Türkiye Milli Komitesi ve ICC Milletlerarası Tahkim Divanı tarafından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile işbirliğinde 21 Ekim 2022 tarihinde İstanbul’da Fairmont Quasar Otel’de “17. ICC Türkiye Tahkim Günü”, gerçekleştirildi.

ICC TÜRKİYE MİLLİ KOMİTESİ 68. GENEL KURULU VE YÖNETİM KURULU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ. – 30 Haziran 2022
Milletlerarası Ticaret Odası Türkiye Milli Komitesi (ICC Türkiye) 68. Genel Kurulu ve Yönetim Kurulu Toplantısı Ankara’da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İkiz Kuleler Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi.

15 Nisan 2022 / İstanbul “Rusya-Ukrayna Savaşı: Küresel Ticarete Etkileri” toplantısı düzenlendi.
Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Türkiye Milli Komitesi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB-ETÜ) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğinde düzenlenen "Rusya-Ukrayna Savaşı: Küresel Ticarete Etkileri" başlıklı yuvarlak masa toplantısı TOBB İstanbul Hizmet Binası’nda yapıldı.​ Toplantıya; ülkemizde en çok etkilenen sektörlerin temsilcileri, Avrupa bölgesinden ticaret dernekleri, firma ve kurumların temsilcileri ile ICC Türkiye üyeleri katıldı.

“ICC TÜRKİYE - TOBB-ETÜ GİRİŞİMCİLİK GÜNLERİ” düzenlendi / 22- 23 Mart 2022
“ICC Türkiye - TOBB ETÜ Girişimcilik Günleri”, ICC Girişimcilik Merkezi’nin de desteğiyle 22-23 Mart 2022 tarihlerinde düzenlendi. Programın açılış konuşmalarını, TOBB Başkanı ve ICC Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile ICC Genel Sekreteri John Denton yaptı. 

Geleceğin Ekranı Zirvesi gerçekleştirildi. 10 Mart 2022, İstanbul
Netflix, Habitat Derneği ve ICC Türkiye iş birliğiyle hayata geçirilen ‘Geleceğin Ekranı Projesi’ geniş kapsamlı bir zirveyle yoluna devam ediyor

ONLINE EĞİTİM: “ÖZEL AKREDİTİF TÜRLERİ” 19 Ocak 2022, saat 09.30 – 13.30
Milli Komitemiz Bankacılık Komisyonu tarafından 19 Ocak 2022 tarihinde 09.30 – 13.30 saatleri arasında “ÖZEL AKREDİTİF TÜRLERİ” başlıklı bir online eğitim gerçekleştirilecektir.

2021 YILINDA ICC TAHKİMİNDE GELİŞMELER
Tahkim ve Alternatif Anlaşmazlık Çözüm (ADR) Davalarında Rekor Artış, ICC Tahkim Divanında Yeni bir tarih yazıldı, Dünya İş Hukukunda alanındaki gelişmeler, ICC Tahkim ve ADR Komisyonu Başkanı Melanie van Leeuwen oldu... 

Geleceğin Ekranı Projesi “Ebeveyn Buluşmaları” ile devam ediyor.
Netflix, Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Türkiye Milli Komitesi ve Habitat Derneği ortaklığında yürütülen Geleceğin Ekranı Projesi kapsamında düzenlenecek olan “Ebeveyn Buluşmaları,” 21 – 22 Aralık 2021 tarihlerinde, saat 19.00-21.00 arasında gerçekleştirilecektir. 

TOBB VE ICC TÜRKİYE HEYETİ, “12. DÜNYA ODALAR KONGRE”SİNE KATILDI. 23-25 Kasım 2021
Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) çatısı altında faaliyet gösteren Dünya Odalar Federasyonu’nun (WCF) iki yılda bir dünyanın farklı bölgelerinde düzenlediği Dünya Odalar Kongresi’nin 12 ncisi, 23-25 Kasım 2021 tarihlerinde Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai şehrinde gerçekleştirildi.

ONLINE EĞİTİM: “DIŞ TİCARETTE SAHTECİLİK VE DOLANDIRICILIK (FRAUD)” EĞİTİM SEMİNERİ 26 Kasım 2021, saat 14.00 – 17.00
Global ticaretin hızla büyümesi, işlem çeşitliliğinin ve adetlerinin artması beraberinde “Fraudsters” dediğimiz uluslararası dolandırıcıların Türkiye’ye ilgisinin artmasına sebep olmuştur. Dış ticaret alanında kısaca “fraud” olarak adlandırılan bu faaliyetlerin amacı, alıcı, satıcı, banka veya diğer aracı kurumları dolandırmaktır.

“ICC Orta Asya İnisiyatifi” webinarı gerçekleştirildi – 18 Ekim 2021
Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Genel Sekreteri John Denton ile TOBB Başkanı, ICC Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Türk Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla, 18 Ekim 2021 tarihinde “ICC Orta Asya İnisiyatifi” webinarı gerçekleştirildi.

NETFLIX, HABİTAT DERNEĞİ ve ICC TÜRKİYE’NİN «GELECEĞİN EKRANI PROJESİ» «EBEVEYN BULUŞMALARI» İLE DEVAM EDİYOR! 19 – 20 Ekim 2021, saat 19.00-21.00
Netflix, ICC Türkiye Milli Komitesi ve Habitat Derneği ortaklığında yürütülen “Geleceğin Ekranı Projesi” kapsamında 19 – 20 Ekim 2021 tarihlerinde, saat 19.00 – 21.00 arasında “Ebeveyn Buluşmaları” gerçekleştirilecektir.

SME360X: KOBİ’ler için Çevre Üzerindeki Etkilerini Ölçme ve Değerlendirme Platformu
Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SDG) İş Dünyası Forumu’yla eş zamanlı olarak SME360X Platformunun Açılışı yapılmıştır. Daha fazla KOBİ’nin dijital ekonomiye dahil edilmesi ve büyümelerine, ticaret yapmalarına ve dirençli olmalarına yardımcı olmak Platformun en önemli amaçlarındandır.

DUYURU ICC ORTA ASYA İNİSİYATİFİ WEBİNARI 18 EKİM 2021, 14.30 (Türkiye saati ile)
Milletlerarası Ticaret Odası (ICC), 100’den fazla ülkede 45 milyon teşebbüsü kapsayan üye ağıyla dünyanın en büyük iş organizasyonudur. 92 ülkede Milli Komitesi bulunan ICC’nin misyonu; herkesin, her gün ve her yerde ticaret yapmasını sağlamaktır

NETFLIX, HABİTAT DERNEĞİ ve ICC TÜRKİYE İŞBİRLİĞİNDE BAŞLATILAN “GELECEĞİN EKRANI PROJESİ” İLK ETKİNLİĞİNE “ÖĞRETMEN BULUŞMALARI” İLE BAŞLIYOR!
Geleceğin Ekranı Projesi ilk etkinliğine “Öğretmen Buluşmaları” ile başlıyor!

ONLINE EĞİTİM: “UYGULAMADA AKREDİTİFLER” 26 Ekim 2021, saat 09.30 – 13.30 Eğitmenler: Sn. Zeynep Ersamut, Sn. Yahya Kütükçü
ICC Türkiye Milli Komitesi Bankacılık Komisyonu tarafından 26 Ekim 2021 tarihinde 9.30 – 13.30 saatleri arasında (4 saat) “UYGULAMADA AKREDİTİFLER” başlıklı bir online eğitim gerçekleştirilecektir.

ONLINE EĞİTİM: “ISDGP (International Standard Demand Guarantee Practice) EĞİTİMİ” 29 ve 30 Eylül 2021, saat 10.00 – 13.00
Garantiler ve kontrgarantiler ticaretin vazgeçilmez araçlarındandır. İhalelerden mal alım satımına kadar çok geniş bir yelpazede kullanım imkânları vardır. Dünya ticareti kolaylaştırmayı misyon edinen ICC’nin bu yegane ürünün kullanımını kolaylaştırmak ve yaygınlaştırmak için bir takım çalışmalar yürütmektedir. Bu çalışmalardan biri de kural çalışmalarıdır; URDG-Uniform Rules for Demand Guarantees yıllardır başarı ile kullanılmaktadır. Bunun yanında kurallarda bahsi geçen uluslararası standart garanti uygulamasına her zaman ihtiyaç duyulmuştur.

2021 Dünya Odalar Yarışması finalistleri belli oldu
ICC ve Dünya Odalar Federasyonu (WCF), 2021 Dünya Odalar Yarışması'nın finalistlerini açıkladı. 4 kategoride finale kalan 16 oda, 23-25 ​​Kasım tarihleri ​​arasında Dubai'de gerçekleşecek olan 12. Dünya Odalar Kongresi sırasında projelerini sunacaklar. Yarışmaya 4 kategoride 33 ülkeden 78 Oda başvurmuştu.

06.09.2021 - 2021 Dünya Odalar Yarışması finalistleri belli oldu
ICC ve Dünya Odalar Federasyonu (WCF), 2021 Dünya Odalar Yarışması'nın finalistlerini açıkladı. 4 kategoride finale kalan 16 oda, 23-25 ​​Kasım tarihleri ​​arasında Dubai'de gerçekleşecek olan 12. Dünya Odalar Kongresi sırasında projelerini sunacaklar. Yarışmaya 4 kategoride 33 ülkeden 78 Oda başvurmuştu.

DUYURU ICC Uluslararası Tedarik Zincirleri Forumu: Döngüsel Ekonomi 8 Eylül 2021 16.00-18.00
Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) ve ICC Almanya tarafından Milli Komitemiz ile işbirliğinde Haziran-Ekim 2021tarihleri arasında "Uluslararası Tedarik Zincirlerinin Geleceği - Sürdürülebilir, Dijital, Akıllı" başlıklı bir uluslararası forum düzenlenmektedir.

DUYURU Küçük İşletmeler için Dijital Şampiyonlar: "ICC, WTO ve ITC Yarışması"
Covid-19 pandemisi, dünyanın her yerindeki her büyüklükteki işletme için dijital ekonominin önemini bir kez daha göstermiştir. Daha fazla KOBİ’yi dijital ekonomiye dahil edilmesi; büyümelerine, ticaret yapmalarına ve dirençli olmalarına yardımcı olmak için çok önemlidir.

Hisarcıklıoğlu, ICC Türkiye Milli Komitesi Genel Kurulu’na katıldı
Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Türkiye Milli Komitesi Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Sosyal Tesislerinde yapılan ICC Türkiye Milli Komitesi 66. ve 67. Genel Kurulu’na ve ardından Yönetim Kurulu toplantısına katıldı.

Video Konferans DÖNGÜSEL EKONOMİDE EN İYİ UYGULAMALAR 28, 29, 30 Haziran ve 1 Temmuz 2021 / 11:00 - 12:30 Tarım-gıda ve Hızlı Tüketim Ürünleri, Tekstil, İnşaat ve Finansal Hizmetler
ICC Arnavutluk tarafından Milli Komitemizin de içinde bulunduğu Avrupa ve Arnavutluk'taki bir grup destekleyici kuruluş ile işbirliğinde Tarım-gıda ve Hızlı Tüketim Ürünleri, Tekstil, İnşaat ve Finansal Hizmetler sektörleri özelinde Döngüsel Ekonomide en iyi uygulamaların tartışılacağı bir dizi oturumlar düzenlenecektir.

GARANTİLER/KONTRGARANTİLER VE URDG 758 KURALLARI VE YORUMLARI VE GARANTİLERLE İLGİLİ ICC GÖRÜŞLERİ VE DOCDEX KARARLARI EĞİTİMİ TAMAMLANDI – 23 Haziran 2021
ICC Türkiye Milli Komitesi Bankacılık Komisyonu tarafından 23 Haziran 2021 tarihinde 13.00-17.00 saatleri arasında “Garantiler/Kontrgarantiler Ve URDG 758 Kuralları ve Yorumları Ve Garantilerle İlgili ICC Görüşleri Ve Docdex Kararları” başlıklı eğitim gerçekleştirilmiştir.

DUYURU Start-Up"lar için Temel Hukuk Bilgileri: ICC Model Sözleşmeler 29 Haziran 2021 / saat 12.00 (TSİ)
ICC tarafından düzenlenen “Start-Up’lar için Temel Hukuk Bilgileri” programı kapsamında üçüncü etkinlik olarak 29 Haziran 2021, saat 12.30’de ICC Model Sözleşmeleri ile ilgili bir etkinlik gerçekleştirilecektir.

Video Konferans 5inci ICC AVRUPA MİLLETLERARASI TAHKİM KONFERANSI 28 Haziran 2021 / saat 14.00-19.00
ICC Milletlerarası Tahkim Divanı tarafından, 28 Haziran Pazartesi günü, “5. ICC Avrupa Uluslararası Tahkim Konferansı” düzenlenecektir. Saat 14.00’da başlayacak video konferans İngilizce olacaktır. Konferansta Avrupa çapında kurumsal tahkim süreçlerindeki gelişmeler ele alınacaktır.

DUYURU ULUSLARARASI FORUM:"ULUSLARARASI TEDARİK ZİNCİRLERİNİN GELECEĞİ - SÜRDÜRÜLEBİLİR, DİJİTAL, AKILLI"
Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) ve ICC Almanya tarafından Milli Komitemiz ile işbirliğinde Haziran-Ekim 2021tarihleri arasında Uluslararası Tedarik Zincirlerinin Geleceği - Sürdürülebilir, Dijital, Akıllı başlıklı bir uluslararası forum düzenlenecektir.

DUYURU: ICC Fikri Mülkiyet Yol Haritasının 2020 baskısının Türkçesi yayınlandı.
İngilizcesinden sonra ilk olarak Türkçesi yayınlandı. ICC Türkiye olarak, ICC yayınlarının güncel baskılarını Türkçe olarak üyelerimize en hızlı şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz.

ICC BANKACILIK KOMİSYONU GÖRÜŞLERİ VE DOCDEX BİLİRKİŞİLİK KARARLARI EĞİTİMİ TAMAMLANDI
ICC Türkiye Milli Komitesi Bankacılık Komisyonu tarafından 26 Mayıs 2021 tarihinde 13.00-17.00 saatleri arasında “ICC Bankacılık Komisyonu Görüşleri Ve Docdex Bilirkişilik Kararları” başlıklı eğitim gerçekleştirilmiştir.

"Start-Up"lar için Temel Hukuk Bilgileri” Video Konferansı 25 Mayıs 2021 / saat 12.00 (TSİ)
ICC Grişicimcilik Merkezi tarafından düzenlenecek olan “"Start-Up"lar için Temel Hukuk Bilgileri” konulu konferansta "start-up"lar için resmi sözleşmelerin gerekliliği ve süreçlerin başarıyla yürütülebilmesi için ICC’nin Model Başlangıç Sözleşmelerinin nasıl kullanılabileceği konuları tartışılacaktır.

“ICC BANKACILIK KOMİSYONU GÖRÜŞLERİ VE DOCDEX BİLİRKİŞİLİK KARARLARI” EĞİTİMİ
ICC Bankacılık Komisyon Görüşleri ve DocDex Kararları eğitimi uluslararası ticarette yaygın olarak kullanılan Ticari Akreditif, Teminat Akreditifi (Stanby L/C) ve Garantilerle ile ilgilidir.

ICC ve “Mind the Bridge” işbirliğinde alanında öncü şirketlere “KURUMSAL START-UP YILDIZLARI (CSS)” Ödülleri verilecek.
Şirketler ve start-up’lar arasındaki işbirliği, eğer doğru yapılırsa, her iki tarafa da büyük bir katkı sağlar. Start-up’lar büyümeleri için fırsatlar sunan çok değerli bir kaynağa ve pazara erişirken büyük şirketler de bu işbirliği ile önemli inovasyon usullerine ulaşabilmektedirler.

AKREDİTİF ve STANDBY REZERV KONULARI EĞİTİMİ TAMAMLANDI – 28 Nisan 2021
ICC Türkiye Milli Komitesi Bankacılık Komisyonu tarafından 28 Nisan 2021 tarihinde 13.00-17.00 saatleri arasında Akreditif, Standby Ve Stanby Kuralları (ISP98)” başlıklı eğitim gerçekleştirilmiştir.

“AKREDİTİF, STANDBY VE STANBY KURALLARI (ISP98)” BAŞLIKLI ICC TÜRKİYE BANKACILIK EĞİTİMİ TAMAMLANDI – 25 Mart 2021
ICC Türkiye Milli Komitesi Bankacılık Komisyonu tarafından 25 Mart 2021 tarihinde 10.00 – 13.00 saatleri arasında “Akreditif, Standby Ve Stanby Kuralları (ISP98)” başlıklı eğitim gerçekleştirilmiştir.

“16. ICC Türkiye Tahkim Günü” büyük ilgi gördü. 17 ve 18 Mart 2021
16. ICC Türkiye Tahkim Günü”, Milli Komitemiz ve ICC Milletlerarası Tahkim Divanı tarafından TOBB ile işbirliğinde 17 Mart 2021 saat 14.00'da, TOBB Başkanı ve ICC Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve ICC Milletlerarası Tahkim Divanı Başkanı Alexis Mourre'un açılış konuşmalarıyla başladı.

16. ICC TÜRKİYE TAHKİM GÜNÜ
“16. ICC Türkiye Tahkim Günü”, Milli Komitemiz ve ICC Milletlerarası Tahkim Divanı tarafından TOBB ile işbirliğinde 17 ve 18 Mart 2021 tarihlerinde online olarak düzenlenecektir.

“UCP 600 ve ISBP 745’DEKİ BELGELERE İLİŞKİN ÖNEMLİ KURALLAR” BAŞLIKLI ICC TÜRKİYE BANKACILIK EĞİTİMİ TAMAMLANDI – 25 Şubat 2021
ICC Türkiye Milli Komitesi Bankacılık Komisyonu tarafından 25 Şubat 2021 tarihinde 13.00 – 17.00 saatleri arasında “UCP 600 ve ISBP 745’deki belgelere ilişkin önemli kurallar” başlıklı eğitim gerçekleştirilmiştir.

2021 YILI İLK ONLINE BANKACILIK EĞİTİMİ TAMAMLANDI 21 Ocak 2021
Milli Komitemiz Bankacılık Komisyonunca “ICC Bankacılık Kural ve Kararlarında Mücbir Sebep Halleri, Pandemi ve Yaptırımlar” başlıklı 2021 yılı ilk eğitimi, 21 Ocak 2021 tarihinde 13.00 – 17.00 saatleri arasında online olarak gerçekleştirilmiştir.

ICC TAHKİMİNİN YENİ KURALLARI (2021): TÜRKİYE AÇILIŞ TOPLANTISI DÜZENLENDİ 15 Ocak 2021 / 14.00 – 15.30
ICC Tahkiminin yeni ve revize kurallarının tanıtımı için, Komitemizce 15 Ocak 2021 tarihinde saat 14.00 – 15.30’da açılış toplantısı düzenlendi.

ONLINE ICC TAHKİMİNİN YENİ KURALLARI (2021): TÜRKİYE AÇILIŞ TOPLANTISI 15 Ocak 2021 / saat 14.00 – 15.30
ICC Tahkiminin yeni ve revize kurallarının tanıtımı için, Komitemizce 15 Ocak 2021 tarihinde saat 14.00 – 15.30’da açılış toplantısı düzenlenecektir.

DUYURU ICC TÜRKİYE 2021 YILI ONLINE BANKACILIK EĞİTİMLERİ & 2021 YILI İLK EĞİTİMİ: “ICC BANKACILIK KURAL VE KARARLARINDA MÜCBİR SEBEP HALLERİ, PANDEMİ VE YAPTIRIMLAR” 21 Ocak 2021, saat 13.00 – 17.00
Milli Komitemiz Bankacılık Komisyonunca düzenlediğimiz eğitimlerimiz, 2020 yılında olduğu gibi 2021 yılında da COVID-19 pandemisi nedeniyle online olarak düzenlenecektir.

INCOTERMS® 2020 TEMEL EĞİTİM PROGRAMI DÜZENLENDİ
INCOTERMS® 2020 Temel Eğitim Programı, 10 Aralık 2020 tarihinde 10.00 – 13.00 saatleri arasında online olarak gerçekleştirildi.

ONLINE EĞİTİM: INCOTERMS® 2020 TEMEL EĞİTİM PROGRAMI 10 Aralık 2020, saat 10.00 – 13.00
Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) tarafından yayınlanan uluslararası ticarette kullanılan, evrensel olarak standartlandırılmış ve malların satışı için dünya çapında kabul gören kuralları belirleyen INCOTERMS® 2020’ye ilişkin temel eğitim programı, 10 Aralık 2020 tarihinde 10.00 – 13.00 saatleri arasında gerçekleştirilecektir.

Video Konferans: “Dış ticarette sahtecilik, akreditif kurallarında Mücbir Sebep Halleri ve Covid -19 ve Belgeler”
Eğitmenler; Sn. Abdurrahman Özalp, ICC Türkiye Bankacılık Komisyonu Başkanı, Sn. Zeynep Ersamut, ICC Türkiye Bankacılık Komisyonu Üyesi, Sn. Yahya Kütükçü, ICC Türkiye Bankacılık Komisyonu Üyesi

“Küresel Turizm Sektörü: Zorluklar ve Covid-19 Sonrası için Dijital Çözümler” video konferansı gerçekleştirildi, 22 Temmuz 2020
ICC Türkiye Milli Komitesi olarak ICC ve Facebook İstasyon ile işbirliğinde 22 Temmuz 2020, saat 15.00’de “Küresel Turizm Sektörü: Zorluklar ve Covid – 19 Sonrası için Dijital Çözümler” konulu bir uluslararası bir video konferans gerçekleştirildi.

COVID-19 Küresel Salgınının Etkilerini Azaltmaya Yönelik Alınabilecek Önlemlere İlişkin MTO Kılavuzunun Türkçesi yayınlandı.
ICC Milletlerarası Tahkim Divanı, COVID-19 salgınının tahkim yargılamaları üzerindeki etkilerini hafifletmeye yardımcı olacak bir dizi önlemin ana hatlarını belirten bir Kılavuz Not yayınladı.

Video Konferans: Son dönem ICC Görüşleri ve Elektronik Kurallar (2 PDUs)
Eğitmenler; Sn. Abdurrahman Özalp, ICC Türkiye Bankacılık Komisyonu Başkanı Sn. Özlem Deren, ICC Türkiye Bankacılık Komisyonu Üyesi

ICC Başkanlığına Mastercard Ceo’su Ajay Banga Seçildi.
ICC Dünya Konseyi 2020 Yılı toplantısı online olarak 23 Haziran 2020 tarihinde 15.00 – 19.00 saatleri arasında gerçekleştirildi.

Kurumsal start-up yıldızları ödülleri ilk kez küresel düzeyde verilecek
ICC ve uluslararası danışmanlık firması Mind the Bridge işbirliğinde bu yıl 5’incisi düzenlenecek olan “Kurumsal Start-up ​​Yıldızları Ödülleri”, ilk kez küresel düzeyde verilecek.

Video Konferans: Covıd-19 Sürecinde Ticari Sözleşmelerde Mücbir Sebepler ve ICC Mücbir Sebep Ve Aşırı İfa Güçlüğü Maddeleri
Milli Komitemizce ICC Ticaret Hukuku ve Uygulamaları Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Ercüment Erdem’in katılımıyla 15 Haziran 2020 tarihinde 14.00 – 15.00 saatleri arasında “COVID-19 SÜRECİNDE TİCARİ SÖZLEŞMELERDE MÜCBİR SEBEPLER ve ICC MÜCBİR SEBEP VE AŞIRI İFA GÜÇLÜĞÜ MADDELERİ” başlıklı bir video konferans gerçekleştirilecektir.

ICC, Mücbir Sebep ve Aşırı İfa Güçlüğü Maddelerini Güncelledi.
ICC, büyük ve küçük ölçekli işletmelere COVID-19 salgını gibi öngörülemeyen olaylara uygulanabilecek sözleşme hükümleri hazırlamalarında yardımcı olmak amacıyla Mücbir Sebep ve Aşırı İfa Güçlüğü maddelerini güncelledi.

24 Şubat 2020, İstanbul - ICC 100. YIL KUTLAMASI
ICC’nin 100. Yılı vesilesiyle ICC Türkiye ve TOBB işbirliğinde ICC Genel Sekreteri John Denton’ın katılımıyla İstanbul’da Sait Halim Paşa Yalısı’nda bir akşam yemeği düzenlendi. ICC Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu Üyeleri, Bankacılık ve Tahkim Komisyonları üyeleri ile ICC Genel Merkezi bünyesinde yer alan teknik komisyonlardaki Komitemiz temsilcileri ve TOBB Kadın ve Genç girişimcilerin de katıldığı akşam yemeğinde, TOBB Başkan Yardımcısı Sn. Tamer Kıran ve ICC Genel Sekreteri John Denton birer konuşma yaptı.

24.02.2020 / İstanbul - TOBB, ICC ve ICC Türkiye Milli Komitesi “ICC Girişimcilik Merkezi – İstanbul Bölge Ofisi” kurarak Facebook İstasyon’a ortak oldu.
ICC (Milletlerarası Ticaret Odası) Girişimcilik Merkezi, İstanbul’da Bölge Ofisi kurarak, TOBB, Facebook ve Habitat’ın işbirliğinde oluşturulan ‘Facebook İstasyon’a ortak oldu. Bu işbirliği ile Türkiye’deki işletmelerin sınır ötesi pazarlara erişmeleri ve ihracat alanına odaklanan çeşitli eğitimler ve programlar düzenlenmesi hedefleniyor. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, girişimcilerin küresel ticarette aktif oyuncu olabilmelerini kolaylaştıracak önemli bir adım attıklarını vurguladı.​

24 Şubat 2020, İstanbul - ICC GENEL SEKRETERİ JOHN DENTON’IN KATILIMIYLA ÇALIŞMA YEMEĞİ
ICC Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu evsahipliğinde, ICC Genel Sekreteri John Denton’ın katılımıyla 24 Şubat 2020 tarihinde İstanbul’da TOBB Hizmet Binası’nda bir çalışma yemeği düzenlendi.

24.01.2020 / Ankara - “15. ICC Türkiye Tahkim Günü”, İstanbul’da gerçekleştirildi.
Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Türkiye Milli Komitesi tarafından ICC Milletlerarası Tahkim Divanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile işbirliğinde  "15. ICC Türkiye Tahkim Günü" 24 Ocak 2020 tarihinde İstanbul’da düzenlendi. Söz konusu etkinliğin açılış konuşmalarını; TOBB Başkanı ve ICC Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Adalet Bakan Yardımcısı Zekeriya Birkan, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ve ICC Milletlerarası Tahkim Divanı Genel Sekreteri Alexander Fessas gerçekleştirdi. Toplantıya; Yargıtay Üyeleri, alanında uzman hakemler, avukatlar, iş dünyası temsilcilerinden oluşan yaklaşık 200 kişi katıldı.

06.12.2019 - INCOTERMS® 2020 MENA BÖLGESİ AÇILIŞ ZİRVESİ YOĞUN İLGİ GÖRDÜ
Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Türkiye Milli Komitesi tarafından uluslararası ticarette kullanılan, evrensel olarak standartlandırılmış ve malların satışı için dünya çapında kabul gören kuralları belirleyen “INCOTERMS® 2020’nin MENA Bölgesi Açılış Zirvesi” İstanbul’da düzenlendi.

08.10.2019 - Ticaret Bakanı Sn. Ruhsar Pekcan, TOBB Başkanı ve ICC Türkiye Milli Komitesi Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve ICC Genel Sekreteri John Denton İstanbul’da biraraya geldi.
Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Türkiye Milli Komitesi tarafından organize edilen "Ticaret Savaşları, Brexit ve Çok Taraflı Ticaret Sisteminin Geleceği" başlıklı toplantı, TOBB Başkanı ve ICC Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve ICC Genel Sekreteri John Denton’ın da katılımıyla 7 Ekim 2019 tarihinde İstanbul Feriye’de gerçekleştirildi.  

08.10.2019 - Güçlü Bir Ulusal Ekonomi için Fikri Mülkiyetin Rolü Zirvesi” 
“Güçlü Bir Ulusal Ekonomi için Fikri Mülkiyetin Rolü Zirvesi” ICC Türkiye Milli Komitesi tarafından TOBB ve Ankara Üniversitesi FİSAUM ile işbirliğinde ve TOBB-ETÜ’nün de desteğiyle 7 Ekim 2019 Pazartesi günü İstanbul’da Hilton Bomonti Otel ve Konferans Merkezi’nde gerçekleştirildi. 

16.09.2019 - ICC Bankacılık Eğitimi Düzenlendi
Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Türkiye Milli Komitesi tarafından, 14-15 Eylül 2019 tarihlerinde, TOBB İstanbul Hizmet Binası’nda “Akreditif Ve Standby Rezerv Konulari Eğitim  Semineri” başlıklı eğitim semineri düzenlendi.

11.09.2019 - ICC TÜRKİYE-ATSO İşbirliğinde dış ticaret eğitimi verildi
Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Türkiye Milli Komitesi ile ATSO işbirliğinde gerçekleştirilen Dış Ticaret Eğitimi’ni, ICC Türkiye Bankacılık Komisyonu Başkanı Abdurrahman Özalp verdi. Eğitimin açılış konuşmasını ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser gerçekleştirdi.

ICC Türkiye Milli Komitesi’nin 65 inci Genel Kurul Toplantısı, 1 Temmuz 2019, Pazartesi günü saat 15.00’de Ankara’da TOBB Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşti.
TOBB ve ICC Türkiye Milli Komitesi Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Genel Kurula ve sonrasında yapılan plaket törenine katıldı. Hisarcıklıoğlu, ICC çatısı altında faaliyet gösteren Dünya Odalar Federasyonu (WCF) tarafından 12-14 Haziran 2019 tarihlerinde Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenen 11. Dünya Odalar Kongresi bünyesindeki Dünya Odalar Yarışmasında finale kalan Gaziantep Sanayi Odası, Konya Sanayi Odası ve İstanbul Ticaret Odası ile en sıra dışı proje kategorisinde Suriye Masası Projesi ile birinci olan Gaziantep Ticaret Odası’nı başarılarından ötürü kutlayarak, plaket verdi.​

Rio’da düzenlenen “Dünya Odalar Yarışması”ndan Suriye Masası Projesi ile Gaziantep Ticaret Odası birincilik ödülü ile döndü.
Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) çatısı altında faaliyet gösteren ve küresel anlamda Odaların temsilciliğini üstlenen Dünya Odalar Federasyonu (WCF), dünyanın farklı bölgelerinde iki senede bir düzenlediği Kongrelerinde iş dünyasını, Odaları, iş dünyasını, kamu kurumlarının temsilcilerini ve akademisyenleri ortak bir platformda buluşturmaktadır.  ICC Dünya Odalar Federasyonu’nun (WCF), her iki yılda bir düzenlediği Dünya Odalar Kongresi’nin on birincisi, 12-14 Haziran 2019 tarihleri arasında Rio de Janeiro, Brezilya’da düzenlendi.

ICC Türkiye Heyeti, “11. Dünya Odalar Kongresi”ne katıldı.
ICC Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Suat Hacısalihoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri, Hüsnü Serteser, Erol Derici, Hasan Çakırmelikoğlu, Asilhan Arslan ve İbrahim Sarı ile ICC Dünya Odalar Federasyonu (WCF) Genel Konsey Üyesi ve TOBB Başkan Yardımcısı Ayhan Zeytinoğlu ile ICC Türkiye Genel Sekreter V. H. Banu Yılmaz ve Uzman Yardımcısı H. Nuri Sinanoğlu’ndan oluşan ICC Türkiye Heyeti, 12-14 Haziran 2019 tarihlerinde Rio de Janeiro’da gerçekleştirilen “11. Dünya Odalar Kongresi”ne iştirak etti.​

22.04.2019 / ICC Bankacılık Eğitimi Düzenlendi
ICC Türkiye Milli Komitesi Bankacılık Komisyonu tarafından, 20-21 Nisan 2019 tarihlerinde, TOBB İstanbul Hizmet Binası’nda “Dış Ticaretin Finasmanı, Prensipleri, Tedarik Zinciri, Risk Yönetimi ve Yeni Teknolojiler " başlıklı eğitim semineri düzenlendi. Söz konusu eğitim, Eğitim; başta Alıcı, Satıcı, Tedarikçi, İmalatçı, Bankacı, Gümrükçü, Taşımacı, Navlun Komisyoncusu ve ticaretle ilgilenen herkese faydalı olacağı düşüncesiyle sektöre katkıda bulunmak amacıyla düzenlenmiştir.

27 Mart 2019  / İstanbul - “Dijital Çağda Türkiye İçin Fırsatlar: Kamu Politikaları, İnovasyon ve Büyüme
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Türkiye Milli Komitesi işbirliğinde düzenlenen, “Dijital Çağda Türkiye İçin Fırsatlar: Kamu Politikaları, İnovasyon ve Büyüme” Konferansı İstanbul’da yapıldı.​ TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, dijital teknolojinin yeni bir fırsat sunduğunu belirterek, “İş süreçlerini değiştiriyor, üretim ve istihdamı etkiliyor. Yeni teknolojiler bir taraftan istihdamı azaltıyor. Ama verimlilik artışı sayesinde yeni işler, meslekler ortaya çıkıyor. Ne yazık ki, biz hala işin ununda değil, ünündeyiz. Dünya, dijital ortamı iş yapmak için kullanıyor, bizlerin çoğu hala işin dedikodusundayız” dedi.

2 - 3 Mart 2019 tarihlerinde, TOBB İstanbul Hizmet Binası’nda “Icc Bankacılık Komisyonu Görüşleri/DOCDEX Bilirkişilik Kararları/Yargıtay Kararları & ISBP745 Paragraflarından Seçmeler ve Yorumları” Eğitimi düzenlendi.
Bilindiği üzere,  Milletlerarası Ticaret Odası (ICC), Ticari Akreditifler, Teminat akreditifleri (Standby) ve Garantiler konusunda bir örnek kuralları yapmakta ve bunların uygulanmasını takip etmekte, gerektiğinde komisyonları aracılığıyla görüşler vererek veya uyuşmazlık mercileri aracılığıyla kararlar vererek destek olmaktadır.

18.02.2019 - “Tahkim, iş yapmanın olmazsa olmaz koşullarından biri”
ICC Türkiye Tahkim Günü Uluslararası Tahkim Konferansı’nda konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı ve ICC Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, tahkimin önemine değinerek, ticaret ve yatırımın risk almak olduğunu, bir ihtilaf durumunda tarafsız, objektif, saygın, kuralları baştan net olarak konulmuş bir başvuru merciinin bulunmasının, tüm tarafları koruyan bir unsur olduğunu söyledi.​

22-23 Aralık 2018 tarihlerinde, TOBB İstanbul Hizmet Binası'nda "Uygulamada Akreditifler ve Özel Akreditif Kullanım Yöntemleri başlıklı eğitim semineri düzenlendi.
ICC Türkiye Milli Komitesi Bankacılık Komisyonu tarafından, 22-23 Aralık 2018 tarihlerinde, TOBB İstanbul Hizmet Binası’nda “Uygulamada Akreditifler ve Özel Akreditif Kullanım Yöntemleri (12 PDU)” başlıklı eğitim semineri düzenlendi. Akreditif açılış mesajlarının ihtiyaçlara ve kurallara uygun şekilde oluşturulması, alınan metinlerin doğru ve yeterli değerlendirilmesi, belgelerin uluslararası kurallara uygun bir şekilde talep edilmesi ve incelenmesi için UCP 600 ve ISBP 745 yayınlarında belirtilen kuralların bilinmesi gerekir.

20-21 Ekim 2018 tarihlerinde "Uluslararası Standart Bankacılık Pratiği - ISBP 745" başlıklı Bankacılık Eğitim Semineri düzenlendi.
ICC Türkiye Milli Komitesi Bankacılık Komisyonu tarafından, 20-21 Ekim 2018 tarihlerinde, TOBB İstanbul Hizmet Binası’nda “ULUSLARARASI STANDART BANKACILIK PRATİĞİ - ISBP 745” başlıklı eğitim semineri düzenlendi. ICC tarafından 2013 yılında revize edilen Uluslararası Standart Bankacılık Uygulaması (ISBP 745) yayını akreditif işlemlerinde belgelere yönelik UCP 600 kurallarının pratikte nasıl tatbik edileceği konusunda oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Bu Yayının en önemli özelliği, ICC Bankacılık Komisyonu tarafından sorunlu olayların çözümü için verilen resmi görüşlerin birçoğunu kapsaması ve bu yönüyle belgelere ilişkin en güncel ICC görüşlerini yansıtan kaynak olmasıdır.

17.09.2018 - ICC Bankacılık Eğitimi Düzenlendi
ICC Türkiye Milli Komitesi Bankacılık Komisyonu tarafından, 15-16 Eylül 2018 tarihlerinde, TOBB İstanbul Hizmet Binası’nda “Temel ve İleri Düzey Akreditif ve Standby Akreditif Semineri" başlıklı eğitim semineri düzenlendi.

27.07.2018 - ICC Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu Toplantısı Yapıldı
ICC Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu toplantısı, 27 Temmuz 2017 Cuma günü, ICC Türkiye Milli Komitesi 64. Olağan Genel Kurulunun akabinde TOBB ve ICC Türkiye Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun başkanlığında, TOBB Birlik Merkezi’nde gerçekleştirildi.​ ICC Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu toplantısı gündemdeki maddeler görüşüldü.

27.07.2018 / Ankara - ICC Türkiye Milli Komitesi 64. Olağan Genel Kurulu
Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Türkiye Milli Komitesi 64. Genel Kurul Toplantısı, TOBB Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi. ICC Türkiye Milli Komitesi Başkanı ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, geçtiğimiz aylarda bir dizi tarife ve karşı tarifelerin yürürlüğe girdiğini hatırlatarak, “Ticaret savaşları bizim için müthiş bir tehdit. Avrupa ve Asya'dan gelen son veriler, yeni ihracat siparişlerinde düşüşe işaret ediyor.

26.06.2018 / Paris / Fransa – ICC Dünya Konseyi toplantısı Paris’te Gerçekleşti.
TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Dünya Odalar Federasyonu Genel Konsey Üyesi Ayhan Zeytinoğlu, 21 Haziran 2018 tarihinde Paris’te gerçekleştirilen ICC Dünya Konseyi toplantısına katıldı. ​ Dünya Konseyi’nde 92 ülkenin Milli Komitelerinden katılan Üyeler, ICC Yeni Başkanını seçti. 2009 yılından itibaren Unilever CEO’su olarak görev yapan Paul Polman, ICC Yeni Başkanı oldu.

3 – 4 Mart 2018/ İstanbul – ICC Bankacılık Eğitimi düzenlendi.
ICC Türkiye Milli Komitesi Bankacılık Komisyonu tarafından, 3 – 4 Mart 2018 tarihlerinde, TOBB İstanbul Hizmet Binası’nda “ICC Görüşleri, ICC Uluslararası Ekspertiz Merkezi Bilirkişilik Kararları (Docdex Decisions) & ISBP745 Paragraflarından Seçmeler & Sıkça Sorulan Sorular” başlıklı eğitim semineri düzenlendi. Seminer; UCP600, ISBP745, URDG758, ISP98 altında şimdiye kadar verilmiş olan görüşlerden ve DOCDEX kararlarının yanı sıra uygulama için önemli bir rehber olan ISBP’nin önemli paragrafları ile uygulama da ortaya çıkan sorunların tartışıldığı ve tüm bu konulardan Sıkça Sorulan Sorulardan oluşan geniş bir seçkiyi içermektedir.

21.01.2018 / İstanbul - ICC Bankacılık Eğitimi Düzenlendi
"Garanti&Standby Akreditifler Kurallar, Uygulama, Vaka Analizleri ve ICC Görüşleri&Bilirkişilik Kararları Eğitim Semineri 20-21 Ocak 2018  tarihlerinde İstanbul TOBB Hizmet Binasında Düzenlenmiştir.

08.12.2017 - 2-3 Aralık 2017 “ Uygulamada Akreditifiler ve Özel Akreditif Kullanım Yöntemleri ” Eğitimi
2-3 Aralık 2017 “ Uygulamada Akreditifiler ve Özel Akreditif Kullanım Yöntemleri Akreditif uygulamaları konusunda bilgi vermeyi ve akreditifin bilinçli kullanılmasını amaçlayan Milli Komitemiz, 2 – 3 Aralık 2017 tarihlerinde İstanbul’da TOBB Hizmet Binasında “ Uygulamada Akreditifiler ve Özel Akreditif Kullanım Yöntemleri ” başlıklı eğitimi  düzenlemiştir. Eğitime ülkemizin önde gelen bankalarından ve dış ticaret firmalarından yaklaşık 90 kişi söz konusu eğitime katılmıştır. Eğitim Bankacılık Komisyonu üyelerimiz Abdurrahman Özalp, Yahya Kütükçü ve Zeynep Ersamut tarafından verilmiştir.

05.11.2017 / İstanbul - “Gümrük İşlemlerinin Kolaylaştırılması ve Standardizasyonu” Uluslararası Konferansı İstanbul’da Düzenlendi
TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halim Mete, Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Türkiye Milli Komitesi ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğiyle düzenlenen "Gümrük İşlemlerinin Kolaylaştırılması" konulu konferansta yaptığı konuşmada; ICC'nin dünyada ticaretin ve yatırımların artması için çalışan, en büyük iş dünyası kuruluşu olduğunu belirterek, zamanla farklı ülkelerden özel sektör temsilcilerini bir çatı altında toplayan ICC'nin, dünyada ticaretin artırılması ve ticaretin önündeki engellerin kaldırılması için referans kurum haline geldiğini söyledi.​

27.09.2017 - Dış Ticarette Sahtecilik ve Dolandırıcılık (Fraud)” eğitim semineri düzenlendi.
ICC Türkiye Milli Komitesi Bankacılık Komisyonu tarafından 23 Eylül 2017 tarihinde İstanbul TOBB Hizmet  Binası’nda “Dış Ticarette Sahtecilik ve Dolandırıcılık (Fraud)” eğitim semineri düzenlendi.

10.07.2017 - ICC Türkiye Milli Komitesi'nin 63. Genel Kurul Toplantısı Başarılı Bir Şekilde Tamamlandı
Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Türkiye Milli Komitesi’nin 63. Genel Kurul Toplantısı 10 Temmuz 2017 tarihinde, İstanbul’da, TOBB hizmet binasında gerçekleşti. Genel Kurulun açılış konuşmasını gerçekleştiren TOBB Başkan Yardımcısı Halim Mete, geçtiğimiz dönemde, ICC açısından tarihi gelişmeler yaşandığını belirterek, “13 Aralık 2016 tarihinde, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından, ICC’ye resmi olarak gözlemci statüsü verilerek Birleşmiş Milletler Genel Konseyi tarihinde ICC, resmi olarak Gözlemci Statüsü elde etmiş tek özel sektör kuruluşu olduğunu ifade etti.

07.05.2017 - ICC Bankacılık Eğitimi Düzenlendi
ICC Türkiye Milli Komitesi Bankacılık Komisyonu tarafından, 6-7 Mayıs 2017 tarihlerinde, TOBB İstanbul Hizmet Binası’nda “ICC Görüşleri, ICC Uluslararasi Ekspertiz Merkezi Bilirkişilik Kararları  (Docdex Decisions) & ISBP745 Paragraflarından Seçmeler & Sıkça Sorulan Sorular – 2” başlıklı eğitim semineri düzenlendi.

23.04.2017 - Enis Sülün’ü kaybettik.
Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Enis Sülün, acil olarak kaldırıldığı hastanede tüm çabalara rağmen kurtarılamayarak hayata veda etti. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Enis Sülün’ün vefatından derin bir üzüntü duyduğunu belirterek, “Türk iş dünyası ve ekonomisine önemli katkıları ve hizmetleri olan Sayın Sülün’ü kaybetmenin acısı içerisindeyiz. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve camiamıza başsağlığı diliyorum” ifadesini kullandı.​

10.04.2017 / ICC Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu toplandı.
ICC Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu toplantısı, TOBB ve ICC Türkiye Başkanı, aynı zamanda ICC Yönetim Kurulu Üyesi M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun başkanlığında, TOBB Birlik Merkezi’nde gerçekleştirildi.​Toplantıda, TEPAV Ticaret Çalışmaları Merkezi Direktörü Bozkurt Aran "Uluslararası Ticaret ve Artan Korumacılık Eğilimi" konulu bir sunum gerçekleştirdi.

19.07.2016 - TOBB ve 365 oda borsadan darbe girişimine karşı ortak açıklama
TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu ve Türkiye’nin 81 il, 160 ilçesindeki oda ve borsalar, eş zamanlı düzenledikleri ortak basın toplantısı ile darbe girişimine sert tepki verdi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Ankara ve ilçelerindeki oda ve borsa yönetimleriyle birlikte ortak açıklamayı okurken, 365 oda ve borsa da kendi illerinde eş zamanlı olarak aynı tepkiyi ortaya koydular.​

30.06.2016 - Hisarcıklıoğlu Viyana’da
TOBB Başkanı ve İpek Yolu Uluslararası Ticaret Odası (SRCIC) Onursal Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Viyana’da Uluslararası İpek Yolu Ticaret Odası Başkanlık Divanı toplantısına katıldı.​

20.06.2016 - En Az Gelişmiş Ülkelerde Yatırım Fırsatları için Özel Sektör İş Forumu Antalya’da düzenlendi.
En Az Gelişmiş Ülkeler, Denize Kapalı Ülkeler ve Gelişmekte olan Küçük Adalar için BM Yüksek Temsilciliği Ofisi (UN-OHRLLS),  Dünya Yatırım Ajansları Birliği (WAIPA) ve Türk Hükümeti tarafından Titanik Otel Belek Antalya’da, 26 Mayıs 2016 tarihinde, en az gelişmiş ülkelerde doğrudan yabancı yatırımlarını teşvik etme amacıyla ICC’nin de destek verdiği bir iş forumu düzenlendi.

15.06.2016 - ICC Dünya Konseyi Toplantısı Sao Paulo'da Gerçekleşti.
Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun Yönetim Kurulu Üyesi olduğu Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Dünya Konseyi toplantısı, 15 Haziran 2016 tarihinde Sao Paulo'da düzenlendi.

12.06.2016 - İpek Yolu Uluslararası Ticaret Odası (SRCIC) Genel Sekreteri Li Zhonghang’ın Milletlerarası Ticaret Odası Türkiye Milli Komitesi’ni ziyareti
En Az Gelişmiş Ülkeler, Denize Kapalı Ülkeler ve Gelişmekte olan Küçük Adalar için BM Yüksek Temsilciliği Ofisi (UN-OHRLLS),  Dünya Yatırım Ajansları Birliği (WAIPA) ve Türk Hükümeti tarafından Titanik Otel Belek Antalya’da, 26 Mayıs 2016 tarihinde, en az gelişmiş ülkelerde doğrudan yabancı yatırımlarını teşvik etme amacıyla ICC’nin de destek verdiği bir iş forumu düzenlendi.

23.05.2016 - Artan küresel rekabet, yeni küresel ittifakların kurulmasına zemin hazırlıyor
ICC Türkiye’nin 62’inci Genel Kurulu’nda konuşan ICC Türkiye Milli Komitesi ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, hem içeride hem de dışarıda pek çok çalkantılı gelişmenin yaşandığı bir seneyi geride bıraktıklarını belirterek, “Tüm bu olumsuz gelişmelere ve belirsizliklere rağmen, ekonomimizin dinamizmini ve temellerimizin sağlamlığını gösterdik” dedi.​

12.05.2016 - ICC Türkiye Bankacılık Çalışma Grubu Toplandı
Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Türkiye Milli Komitesi'nin Bankacılık Tekniği ve Uygulama Komisyonu Çalışma Grubu toplantısı, 4 Mayıs 2016 Çarşamba günü İstanbul'da Türk EximBank Genel Müdürlüğü’nün evsahipliğinde düzenlendi.

12.05.2016 - ICC Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu Toplandı
ICC Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu toplantısı, 3 Mayıs 2016 tarihinde, TOBB ve ICC Türkiye Başkanı, aynı zamanda ICC Yönetim Kurulu Üyesi M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun başkanlığında, TOBB Birlik Merkezi’nde gerçekleştirildi.  

8 Nisan 2016, CDCS®, CITF® ve CSDG® Sınavları, Ankara-İstanbul
Milli Komitemiz 2016 yılında da CDCS®, CITF® ve CSDG® sınavlarını düzenlemekle görevlendirilmiştir.  Bu bağlamda, söz konusu sınavlar Komitemiz personeli ve Bankacılık Komisyonu çalışma grubu üyelerimiz gözetiminde 8 Nisan 2016 tarihinde Ankara ve İstanbul’da eş zamanlı olarak gerçekleştirilmiştir. 

29.03.2016 -30.03.2016/ İstanbul – ICC FIDIC Uluslararası İnşaat Sözleşmeleri ve Uyuşmazlıkların Çözümü Konferansı yapıldı.
ICC FIDIC Uluslararası İnşaat Sözleşmeleri ve Uyuşmazlıkların Çözümü Konferansı, Müşavir Mühendisler Uluslararası Federasyonu (FIDIC) ve Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) işbirliğiyle, 29-30 Mart 2016 tarihlerinde İstanbul’da yapıldı.  Komitemizi temsilen Konferansın açılışında konuşan Yönetim Kurulu Üyemiz Prof. Dr. Ziya Akıncı, Türkiye’de uyuşmazlıkların çözümünü ve tahkim uygulamalarını anlattı.  Konferansın ikinci gününde ICC Milletlerarası Tahkim Divanı Başkanı Alexis Mourre katılımcılarla bir araya geldi.

28.03.2016 / İstanbul –ICC YAF M&A ve JV İhtilaflarının Çözümü Konferansı yapıldı.
ICC YAF M&A ve JV İhtilaflarının Çözümü Konferansı 28 Mart 2016 tarihinde İstanbul’da yapıldı. Milli Komitemizin de desteklediği Konferansta şirket satın alma ve birleşmelerinde, iş ortaklıklarında ihtilafların çözümü masaya yatırıldı. Toplantı,  çapraz sorgunun uygulandığı bir örnek vaka davasıyla son buldu.

31.01.2016 / Kudüs –Kudüs  Tahkim Merkezi (JAC) Yönetim Kurulu toplandı.
İsrailli ve Filistinli iş adamları arasında ticari anlaşmazlıkları çözmek için kurulan Kudüs Tahkim Merkezi, Yönetim Kurulu Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun başkanlığında 31 Ocak 2016 tarihinde Kudüs’te toplandı.

28 Aralık 2015 / İstanbul -Hukuk Muhakemeleri Kanunu ve Milletlerarası Tahkim Kanununun Uygulaması Çalıştayı yapıldı.
ICC Türkiye Milli Komitesi, geleneksel olarak her sene düzenlediği Milletlerarası Tahkim Seminerlerinden farklı olarak bu yıl Türk Hukukunda tahkimi düzenleyen temel kanunlar olan Hukuk Muhakemeleri Kanunu ve Milletlerarası Tahkim Kanunun uygulaması ile ilgili deneyimleri paylaşmak ve değişiklik önerilerini tartışmak üzere geniş katılımlı bir çalıştay düzenlemenin faydalı olacağı düşünerek, 28 Aralık 2015 tarihinde İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral İstanbul Kampüsünde, “Hukuk Muhakemeleri Kanunu ve Milletlerarası Tahkim Kanununun Uygulaması” konulu bir çalıştay düzenledi.

25.01.2016 - REKABET KURALLARINA UYMAK İŞLERİNİZ İÇİN NEDEN ÖNEMLİDİR?
ICC KOBİ’lere yönelik uyum geliştirme kılavuzu. Milletlerarası Ticaret Odası’nın (ICC) önemli önceliklerinden birisi olan rekabet hukuku uygulamasının yaygınlaştırılması kapsamında hazırlanan “KOBİ’lere Yönelik Uyum Geliştirme Kılavuzu”, KOBİ’leri rekabet hukuku kuralları ile tanıştırmayı hedeflemekte, bu alanda taşıdıkları riskleri fark etmelerini ve gerekli uyum faaliyetleri için harekete geçmelerini amaçlamaktadır.

21.01.2016 - “Mustafa Koç’un kaybı ile iş dünyamız çok büyük bir değeri kaybetti”i
TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Vehbi Koç’un vefatı üzerine yayımladığı mesajda, Türk iş dünyasının çok değerli bir ismi kaybettiğini ve büyük bir üzüntü içerisinde olduklarını ifade etti. ​

14.12.2015 - ICC Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu toplandıi
Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun başkanlığında toplandı. Dünyada ticaretin kurallarının ICC gibi uluslararası mekanizmalarda belirlendiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, uluslararası kuralları bir tek Türkiye olarak değiştirme imkanı olmadığını o nedenle de uluslararası organizasyonlarda lobi yapabilmenin büyük önem taşıdığını vurguladı.​​

15.11.2015 - B20 - L20 ortak oturumunda büyüme ve istihdamın çerçevesi çizildi
B20 ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı ve G20 Liderlerinin de yer aldığı, B20 ve L20’nin ‘Büyüme ve İstihdam için Daha Kapsamlı bir Çerçeve’ başlıklı ortak oturumunda yaptığı konuşmada küresel anlamda daha fazla ticarete ihtiyaç olduğunu söyledi.​

14.11.2015 - Dünya ticareti B20 Zirvesi’nde ele alındı
B20 Türkiye ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun konuşmasıyla açılan B20 Zirvesi’nin devamında düzenlenen ve Muhtar Kent’in moderatör olduğu genel oturumda dünya ticaretinin ve ekonomisinin sorunları ve beklentileri ele alındı​

13.11.2015 - Dünya KOBİ Forumu ve OECD mutabakat zaptı imzaladı
TOBB ve B20 Türkiye Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Dünya KOBİ Forumu ile OECD arasındaki imza töreninde yaptığı konuşmada Dünya KOBİ Forumu’nun tüm dünyadaki KOBİ’lerin sesi olacağını söyledi.​

26.10.2015 - ICC Türkiye Tahkim Çalışma Grubu Toplantısı İstanbul’da Yapıldı.
Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Türkiye Milli Komitesi'nin Tahkim Çalışma Grubu toplantısı 21 Ekim 2015 Çarşamba günü İstanbul'da düzenlendi. ICC Milletlerarası Tahkim Divanı ve Milli Komitemiz Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ziya Akıncı’nın başkanlığında gerçekleşen toplantıya tahkim alanında Türkiye'nin önde gelen hukukçuları katıldı.

26.10.2015 - ICC Dijital Ekonomi Komisyonu 2015 yılı son bahar toplantısı İstanbul’da düzenlendi.
6 Ekim 2015 tarihinde İstanbul’da B20 Türkiye ve Accenture işbirliğinde düzenlenen B20 Türkiye Dijital Ekonomi Forumu kapsamında ICC Dijital Ekonomi Komisyonu’nun sonbahar toplantısı 7-8 Ekim 2015 tarihlerinde Milli Komitemiz ev sahipliğinde düzenlendi.​​

06.10.2015 / İstanbul - “Dijital ekonomi yeni bir devrim ortaya çıkardı”
B20 Türkiye ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, dijital ekonominin yeni bir devrim ortaya çıkardığını, önce davrananların bu sürecin kazananları olacağını söyledi.​​

03.09.2015 / Ankara - B20 olarak çözüm ortaya koymak zorundayız
TOBB’un ev sahipliğinde düzenlenen "B20 Türkiye Konferansı" kapsamında gerçekleştirilen "B20'nin Büyüme Odaklı Gündemi" başlıklı oturumda konuşan B20 Türkiye ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, küresel ekonominin belirsiz bir hal aldığını söyledi.​.​

04.08.2015 - Koruma tedbirleri dünya ekonomisini daraltıyor
ICC Türkiye’nin 61’inci Genel Kurulu’nda konuşan ICC Türkiye Milli Komitesi ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, korumacılık tedbirleri arttıkça dünya ekonomisinin daraldığını vurgularken, “Korumacılık hızla kaldırılmalı ve dünya ekonomisinin motoru yeniden ticaret olmalı” dedi. Hisarcıklıoğlu, “Pasta istediğimiz hızda büyümüyor. Bu da korumacı politikaları körüklüyor” diye konuştu.​

25.06.2015 - Hisarcıklıoğlu, Dünya KOBİ Forumu Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı oldu
Dünya KOBİ Forumu Vakfı Genel Kurul toplantısı, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla TOBB İstanbul hizmet binasında yapıldı.​Toplantıda, Mütevelli Heyeti Başkanlığına TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Başkan Yardımcılığına John Danilovich getirilirken, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Yorgancılar, TEPAV Direktörü Güven Sak, Philip Kucharski ve Jeff Hardy Mütevelli Heyeti üyesi oldu.

25.06.2015 - “Kudüs Tahkim Merkezi girişimi daha iyi bir gelecek için umut vaat ediyor”
Küresel Tahkim Uzmanları 3. yıllık toplantısında konuşan TOBB ve Kudüs Tahkim Merkezi (JAC) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Kudüs Tahkim Merkezi’nin bağımsız, apolitik ve profesyonel bir ikili anlaşmazlık çözüm forumu olduğunu söyledi.​

 10.06.2015 - ICC Türkiye ve TOBB Heyeti Torino’da gerçekleşen 9. Dünya Odalar Kongresi’ne katıldı.
12 bin ticaret ve sanayi odasının üst örgütü olan Dünya Odalar Federasyonu Kongresi’nde konuşan B20 Türkiye ve TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, büyümeyi sürdürebilmenin tek yolu olarak KOBİ’leri gösterirken, dünyadaki tüm oda başkanlarını bu konuda harekete geçmeye çağırdı.​

09.05.2015 - ICC Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu Toplantısı İstanbul'da Gerçekleşti.
ICC Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu toplantısı, TOBB ve ICC Türkiye Başkanı ve ICC Yönetim Kurulu Üyesi M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun başkanlığında, TOBB’un İstanbul’daki Hizmet Binasında 9 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleştirildi.​ Toplantıda ayrıca, B20 Türkiye süreci ile TOBB ve Milletlerarası Ticaret Odası'nın (ICC) katkılarıyla kurulacak WSF Dünya KOBİ Forumu Vakfı  hakkında bilgi verildi.

20.03.2015 - İş dünyası, ticari sınırların kaldırılmasını istedi
Singapur’da 60 ülkeden 100’den fazla işadamı ile buluşan B20 Türkiye ve TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, küresel iş dünyası temsilcileri ile yaptıkları anket sonuçlarını değerlendirdi. Hisarcıklıoğlu, iş dünyasındaki öncelikli gündem maddesinin ‘Bali Anlaşmasının imzalanması ve ticari sınırların kaldırılması’ olduğunu duyurdu.​

24.12.2014 - ICC Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu toplandı
ICC Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu toplantısı 24 Aralık 2014 tarihinde, TOBB ve ICC Türkiye Başkanı, ICC Yönetim Kurulu Üyesi M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun başkanlığında, TOBB Birlik Merkezi’nde gerçekleştirildi.​

20.11.2014 - Hisarcıklıoğlu ICC Yönetim Kurulu Toplantısında B20 Türkiye hazırlıklarını anlattı
TOBB ve ICC Türkiye Başkanı, ICC Yönetim Kurulu üyesi Rifat Hisarcıklıoğlu Washington D.C.’de yapılan Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Yönetim Kurulu Toplantısına katıldı.​

20.11.2014 - Hisarcıklıoğlu IMF İcra Direktörü İbrahim Çanakcı’yı ziyaret etti
Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Yönetim Kurulu toplantısına katılmak üzere Washington’da bulunan TOBB ve ICC Türkiye Başkanı, ICC Yönetim Kurulu üyesi Rifat Hisarcıklıoğlu, Uluslararası Para Fonu (IMF) İcra Direktörü olarak atanan Hazine Eski Müsteşarı İbrahim Çanakcı’yı makamında ziyaret etti. ​

14.04.2014 - Tahkim konusundaki farkındalığı artırmalıyız
ICC Tahkim Semineri’nde konuşan TOBB ve ICC Türkiye Milli Komitesi Başkanı , ICC Yönetim Kurulu Üyesi M. Rifat Hisarcıklıoğlu, tahkim mekanizmasının adli yargı kadar önemli olduğunu belirtirken, "Maalesef Türkiye'de tahkim konusunda istediğimiz noktadan çok uzağız" dedi.​

07.03.2014 - Hisarcıklıoğlu, küresel sistemdeki ‘likidite, pazar ve enerji’ değişimleri konusunda uyardı
TOBB ve ICC Türkiye Başkanı, ICC Yönetim Kurulu Üyesi M. Rifat Hisarcıklıoğlu, ICC Yönetim Kurulu’nun Türkiye programı kapsamında düzenlenen “Değişen Küresel Ekonomi ve Türkiye Paneli”nde yaptığı konuşmada küresel sistemdeki önemli değişimlere karşı hazırlıklı olmak gerektiği konusunda uyarılarda bulundu. Hisarcıklıoğlu küresel anlamda likidite azalmasına, ABD öncülüğünde devam eden yeni bir pazar oluşturulma çabalarına ve küresel enerji haritasındaki değişimlere dikkat çekti.​

06.03.2014 - “Küresel refahı sağlamak adına ICC, titizlikle çalışmalarına devam ediyor”
ICC Yönetim Kurulu Üyesi, ICC Türkiye Milli Komitesi ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde düzenlenen çalışma yemeğinde, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ICC Başkanı Harold McGraw, ICC Genel Sekreteri Jean-Guy Carrier ve ICC Yönetim Kurulu Üyeleri ile biraraya geldi.​

06.03.2014 - ICC Yönetim Kurulu, TOBB’da AB Bakanı Çavuşoğlu ile görüştü
AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, ICC Yönetim Kurulu Üyesi, ICC Türkiye Milli Komitesi ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde düzenlenen öğle yemeğinde ICC Başkanı Harold McGraw ve ICC Yönetim Kurulu Üyeleriyle biraraya geldi​

06.03.2014 - Küresel ekonominin liderleri TOBB’da buluştu.
ICC’nin (Milletlerarası Ticaret Odası) 2014 Yılı ilk Yönetim Kurulu toplantısı TOBB Birlik Merkezi’nde TOBB ve ICC Türkiye Başkanı, ICC Yönetim Kurulu Üyesi M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantı öncesinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Hisarcıklıoğlu son 60 yıldır dünya ekonomisinin lokomotifinin uluslararası ticaret olduğuna işaret ederek, “Bundan sonra da küresel kalkınma ticaret sayesinde devamlılığını sürdürecek” diye konuştu.​

07.02.2014 - ICC Türkiye Milli Komitesi’nin yeni yönetimi belirlendi
Dünyanın en büyük iş örgütü Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Türkiye Milli Komitesi Başkanlığı’na TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu yeniden seçildi. Hisarcıklıoğlu, Türk iş dünyasının uzak pazarlara odaklanması gerektiğine işaret ederek, bunun için yeni partnerlere ihtiyaç olduğunu söyledi.​

“Ben Gerçeğini Alıyorum” adıyla Türkiye’nin 81 ilinde farklı etkinliklerle hayata geçirilecek olan projeye, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve TOBB’un yanı sıra Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen markaları destek veriyor. Proje kapsamında, fikri ve sınai haklar konusunda çalışmalar yürütülecek. ‘Kamu spotu’, ‘özel sektör ortak bildirisi’, ‘81 il ve 160 ilçede afiş sergilenmesi’ gibi çalışmalarla sahtecilik ve korsan ürünler konusunda farkındalık yaratılacak.
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Yasa dışı ürünler tüketiciyi aldatır. Yasa dışı ürünler ciddi sağlık riski içerir. Yasa dışı ürünler özel bilgi güvenliğinizi tehdit eder. Yasa dışı ürün almak, suça ortak olmaktır. Yasa dışı ürün ticareti dürüst yatırımcıya haksızlıktır. Yasa dışı ürünler, işsizliği artırır” dedi. Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde, 26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü dolayısıyla İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen Telif Hakları Ödül Töreni'nde konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu,...
TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB'un yerel özel sektör ortağı olduğu 7. Küresel Sahtecilik ve Korsanla Mücadele Kongresi'nde yaptığı konuşmada, taklit ve korsanla riske atılan şeyin Türkiye ekonomisinin gelişme hızı, vatandaşın sağlığı ve devletin kasasına girecek vergi geliri olduğunu söyledi.​Hisarcıklıoğlu, 1980'de Türkiye'nin, küresel dış ticaret hacmi içindeki payının binde 3 civarında olduğunu anımsatarak, "Bugün bu oran binde 8'e ulaşmıştır.
Filistin ve İsrailli iş adamları arasında yaşanan anlaşmazlıkları çözecek Kudüs Uluslararası Tahkim Merkezi'nin uluslararası başkanlığına seçilen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ‘Kudüs Tahkim Merkezi’nin Filistin ve İsrail arasındaki ekonomik ve ticari ilişkileri daha fazla kolaylaştıracağına olan inancım tam'' dedi. Filistin ICC Başkanı El Masri, söz konusu girişimin iki ülke arasındaki ilişkileri olumlu etkileyeceğini söylerken, İsrail ICC Başkanı Shachor da “Tahkim Merkezi'nin barış sürecine köprü olacağına inanıyorum” diye konuştu.
ICC Tahkim Kuralları artık Türkçe
ICC’nin yeni tahkim kuralları 1 Ocak 2012’de yürürlüğe girmiştir. Kuralların Türkçesi de Milli Komitemizce hazırlanmış olup, Türkçe Tahkim Kurallarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Ayrıca, kurallar kitabını ücretsiz olarak Milli Komitemizden temin edebilirsiniz.

İlgili kitapçık için lütfen buraya tıklayınız.
Küresel Finans Dünyasına yönelik yayınlar ve konferanslar düzenleyen Exporta Grup, 7. Yıllık Ticaret ve İhracat Finansmanı Konferansı’nı 21-22 Mart 2013 tarihlerinde İstanbul’da, Swisshotel Bosphorus’da düzenleyecektir. Türkiye’nin küresel ekonomideki yerinin giderek daha fazla önem kazanması nedeniyle, Exporta Grup, 2013 yılı Ticaret ve İhracat Finansmanı Konferansı’nı ülkemizde düzenlemeye karar vermiştir. Bilindiği üzere, Avrupa bölgesindeki ekonomik kriz nedeniyle Türk firmaları farklı pazar arayışlarına girmiştir.
ICC Türkiye Yönetim Kurulu Toplantısı Yapıldı
ICC Türkiye Yönetim Kurulu, 28 Nisan 2012 tarihinde, TOBB merkezinde bir araya geldi. 2012 yılı faaliyetlerinin değerlendirildiği toplantıda, 2013 yılında düzenlenecek faaliyetler de tartışıldı. 2013 yılında ICC’nin Bankacılık Komisyonu ürünleri ile URF, ISBP, BPO gibi konularda eğitim verilmesi kararlaştırıldı. Ayrıca, ICC Türkiye’nin geleneksel olarak düzenlediği Milletlerarası Tahkim Semineri’nin Mart ayı sonunda, ICC Tahkim Divanından da bir temsilcinin katılımı ile düzenlenmesi uygun görüldü.
ICC Türkiye, ICC Bankacılık Komisyonu Toplantısına ev sahipliği yapacak
ICC Türkiye, ICC Bankacılık Komisyonunun yılda iki defa düzenlenen toplantılarından, Sonbahar 2014 dönemi toplantısına ev sahipliği yapmaya hak kazandı. ICC’nin Bankacılık Komisyonu, sektöre yön veren, bankacılık alanındaki en önemli toplantılardan olup, her yıl 50 farklı ülkeden 400 civarındaki bankacı ve şirket temsilcisinin katılımı ile düzenlenmektedir. Ticaret finansmanındaki güncel konuların görüşüldüğü Komisyon toplantısı, ticaret finansmanındaki zorlukların aşılması ile büyüme ve istihdama katkı yapacak politikaların görüşülesi için önemli bir platform niteliğindedir.
8. Dünya Odalar Kongresi Katar’da düzenlenecek.
8. Dünya Odalar Kongresi, 23-25 Nisan 2013 tarihlerinde, Doha - Katar’da düzenlenecektir. Kongreye ilişkin detaylı bilgiye ve katılım formlarına aşağıdaki linkten ulaşılabilir. http://www.worldchamberscongress.com/
ICC çatısı altındaki Dünya Odalar Federasyonu tarafından iki yılda bir düzenlenen Dünya Odalar Kongresi’nin beşincisi, 2007 yılında, TOBB ev sahipliğinde İstanbul’da, hala kırılamamış rekor bir katılımla gerçeklemişti.
FORFAITING KURALLARI YAYINDA
Önemli bir dış ticaret finansman aracı olan forfaiting işleminin kuralları ilk defa ICC ve Uluslararası Forfaiting Birliği (IFA) tarafından sistematik bir biçimde oluşturuldu. Kurallar, ICC’nin URF 800 yayını adı altında, 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir. Yayını temin etmek için Milli Komitemiz ile temasa geçebilirsiniz. Ayrıca, 27 -28 nisan 2013 tarihlerinde Milli Komitemizce URF 800 hakkında bir eğitim semineri de düzenlenecektir.