ICC Turkey
​Filistin ve İsrail iş dünyasının ortak görüşü: Tahkim Merkezi İsrail-Filistin barış sürecine köprü olacak

Filistin ve İsrailli iş adamları arasında yaşanan anlaşmazlıkları çözecek Kudüs Uluslararası Tahkim Merkezi'nin uluslararası başkanlığına seçilen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ‘Kudüs Tahkim Merkezi’nin Filistin ve İsrail arasındaki ekonomik ve ticari ilişkileri daha fazla kolaylaştıracağına olan inancım tam'' dedi. Filistin ICC Başkanı El Masri, söz konusu girişimin iki ülke arasındaki ilişkileri olumlu etkileyeceğini söylerken, İsrail ICC Başkanı Shachor da “Tahkim Merkezi'nin barış sürecine köprü olacağına inanıyorum” diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, Filistin ICC Başkanı Munip El Masri ve İsrail ICC Başkanı Oren Shachor ile Doğu Kudüs’te Tahkim Merkezi’nin açılışı için düzenlenen imza törenine bir araya geldi. Törende Filistin ve İsrail iş dünyasının temsilcileri yer aldı. 

Doğu Kudüs Tahkim Merkezi’nin açılış töreninde konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ''Çok iyi düşünülmüş, çok yararlı bir girişim. Bu girişim, daha iyi bir gelecek ve ticari ilişkilerin sorunsuz yürütülebilmesi için umut veriyor. Ayrıca bu girişim, Filistinli ve İsrailli iş adamlarının, halklarını zenginleştirme amacına olan bağlılıklarını temsil ediyor. İsrail ve Filistin tarafına, başkanlık görevine gelmem için yaptıkları ortak teklifleri için teşekkür ediyorum. Bu davetlerinden büyük onur duydum. İki tarafın da duyduğu bu güven, bana büyük sorumluluk yüklüyor. Ben de elimden geleni yapacağıma dair söz veriyorum'' ifadesini kullandı.

Hisarcıklıoğlu, huzur, ticaret ve zenginliğin birbirini desteklediğine inandığını belirterek, ''Bunlardan birinin olması için diğerinin de var olması gerekir. Eğer huzur varsa, ticaret yapılabilir. Huzur ve ticaret varsa, zenginlik de olacaktır. Dolayısıyla, iş dünyası huzur, ticaret, zenginlik zincirinin en önemli halkalarından biridir'' dedi.

-''Diyaloğa ihtiyacımız var''

İsrail'in Filistin'in en önemli ticari ortağı olduğuna ve ekonominin, halkların bir araya gelmesinde temel rol oynadığına dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, ''Diyaloğa ihtiyacımız var. Birlikte çalışmak için daha fazla platform kurmalıyız. Birbirimizi daha iyi anlamalıyız. İşte bu sebeple, Kudüs Tahkim Merkezi çok değerli bir girişim. Bu merkezin ekonomik ve ticari ilişkileri daha fazla kolaylaştıracağına olan inancım tam'' diye konuştu. 

İmza töreninde konuşan Kudüs Uluslararası Tahkim Merkezi'nin Filistinli Eş Başkanı ve Filistin ICC Başkanı Munip El Masri, ''Bugün burada tarihi bir olay yaşamaktayız, çok mutluyum. Rifat Hisarcıklıoğlu'na teşekkür ediyorum. Bu Tahkim Merkezi'nin yeri Doğu Kudüs olacak. Burası için Rifat Hisarcıklıoğlu'ndan daha iyi bir isim olamazdı. İki ülke arasındaki ilişkileri olumlu etkileyecek'' dedi.

Söz konusu merkezin İsrailli eş başkanı Söz konusu merkezin İsrailli Eş Başkanı Oren Shachor ise ''Tahkim Merkezi İsrail ve Filistinli iş adamlarının ortak görüşü doğrultusunda kuruldu. Türkiye büyükelçisini burada aramızda görmekten çok mutluyum. İsrail ve Türkiye eskisi gibi dost oldu. Tahkim Merkezi'nin barış sürecine köprü olacağına inanıyorum'' diye konuştu.

-Ramallah’da Filistinli işadamları ile buluştu

İmza töreninden önce Ramallah'ta Filistin Odalar Birliği Başkanı Haşim Zugayr ve Filistinli işadamları ile  bir araya gelen Hisarcıklıoğlu, yaptığı konuşmada, ''Filistin Ulusal Yönetimi, krizle mücadele ve kurumsal kapasite oluşturma yönünde güvenilir çabalar içindedir. Özellikle güvenlik, yargı, gelir ve gider yönetimi, ekonomik gelişme, kamu hizmetleri sunma konularında bölgedeki diğer ülkelerden daha iyi. Biz TOBB olarak Cenin'deki sanayi bölgesi için kararlılığımızı devam ettiriyoruz. Bu projeye bir istihdam ve barış projesi olarak bakıyoruz'' diye konuştu. 

TOBB Başkanı, daha sonra merhum Filistin lideri Yaser Arafat'ın mezarını ve Mescid-i Aksa‘yı da ziyaret etti.

28.03.2013 / Kudüs