ICC Turkey
DUYURU: ICC Fikri Mülkiyet Yol Haritasının 2020 baskısının Türkçesi yayınlandı.

İngilizcesinden sonra ilk olarak Türkçesi yayınlandı. ICC Türkiye olarak, ICC yayınlarının güncel baskılarını Türkçe olarak üyelerimize en hızlı şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz.

Fikri mülkiyet (IP), özellikle hızlı gelişen bir hukuk alanı olma itibarını kazanmıştır. Fikri mülkiyet varlıklarının işletmeler için önemi giderek daha fazla kabul görürken, iş dünyası ile hükümet arasındaki bu düzenlemeye ilişkin etkileşim çözülmemiş bir soru olmaya devam etmektedir.


İnovasyon ve yaratıcılık fikri mülkiyet ile hedeflenir, ancak bunlar IP'yi hukuki ve bilimsel topluluğun ötesinde daha geniş bir kitle için çok önemli bir konuşma haline getiren daha geniş toplumsal sonuçları olan meselelerdir. 


Pandemi krizi, sağlık hizmetlerinde inovasyon, teknoloji transferi ve korsanlık ve sahteciliğe karşı mücadele hakkında çok paydaşlı görüşmeleri teşvik etmektedir.


Dijital teknolojilerin artan kullanımına bağlı toplumsal dönüşümler, dijital dünyadaki fikri mülkiyet haklarıyla ilgili mevcut tartışmalara yeni bir soluk getirerek büyük ölçüde hızlandı. ICC Fikri Mülkiyet Yol Haritasının 2020 baskısı, birçok fikri mülkiyet politikası sorununa genel bir bakış sağlamaktadır.


Patentler, telif hakları, ticari markalar, ticari sırlar ve biyolojik çeşitlilik ile ilgili bölümlerde büyük değişiklikler yapıldı. Ayrıca, işletmelerin mevcut fikri mülkiyet hakları çerçevesini kullanmasını etkileyen gelişmelere yanıt olarak alan adları ve sahtecilik ve korsanlıkla ilgili bölümlerde de önemli güncellemeler yapıldı.


ICC Fikri Mülkiyet Yol Haritası'nın  14. baskısı, fikri mülkiyet konularında referans bir kılavuz niteliğindedir. ICC Fikri Mülkiyet Yol Haritası, 100'den fazla Fikri Mülkiyet uzmanının katkısıyla hazırlanmıştır. Bu baskısındaki önemli değişiklikler aşağıdaki gibidir:

  • Patentler, Telif Hakkı, Ticari Markalar ve diğer Fikri Mülkiyet haklarıyla ilgili yeni tartışmalar hakkında Güncellenen içerik
  • Yapay zekanın fikri mülkiyet hakları ve iş stratejileri üzerindeki etkileri
  • İşletmeleri korumak için Sahtecilik ve korsanlığa karşı  yeni önlemler
  • Fikri mülkiyet politikası tartışmaları için her zamankinden daha merkezi hale gelen Sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği konuları

 

ICC Fikri Mülkiyet Yol Haritasının Türkçesine ulaşmak için tıklayınız.
ICC Fikri Mülkiyet Yol Haritasının İngilizcesine ulaşmak için tıklayınız.

 

Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Türkiye Milli Komitesi
Dumlupınar Bulvarı No: 252 (Eskişehir Yolu 9.Km)
06530 ANKARA
Tel: +90 312 219 4254 (55-57)
Faks: +90 312 219 4258