ICC Turkey
ICC BAŞKANLIĞINA MASTERCARD CEO’SU AJAY BANGA SEÇİLDİ.
23 Haziran 2020

ICC Dünya Konseyi 2020 Yılı toplantısı online olarak 23 Haziran 2020 tarihinde 15.00 – 19.00 saatleri arasında gerçekleştirildi.


45 milyon şirketin kurumsal temsilcisi Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Yeni Başkan’ını seçti. Haziran 2018'den bu yana ICC'nin Birinci Başkan Vekili olarak görev yapan Ajay Banga, son iki yıldır Başkanlık görevini üstlenen ve şimdi ICC Onursal Başkanı olan Paul Polman'ın ardından yeni Başkan seçildi.


Banga’nın Başkan seçildiği ICC Dünya Konseyinde mevcut Yönetim Kurulu üyelerinden Orestia CEO'su olarak da görev yapan Maria Fernanda Garza Birinci Başkan Vekili seçilerek bu görevi üstelenen ilk kadın üye oldu.


https://iccwbo.org/content/uploads/sites/3/2020/05/icc-first-vice-chair-ajay-banga.jpgAjay Banga
ICC Başkanı

Ajay Banga, Mastercard'a katılmadan önce Citigroup Asya Pasifik'in CEO'su olarak görev yapmıştır. ABD Eski Başkanı Barack Obama'nın Ulusal Siber Güvenliği Artırma Komisyonu üyesi ve Obama'nın Ticaret Politikası ve Müzakereler Danışma Komitesi'nin eski bir üyesi olan Banga, Weill Cornell Tıp Koleji gözetmen kurulu üyesi ve Dow Inc.'in direktörü ve ayrıca tazminat ve yönetişim komitelerinin üyesidir.

 

maria fernanda garzaMaria Fernanda Garza
ICC Birinci Başkan Vekili

Garza, 2014 yılından beri ICC Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. ICC Meksika Başkanı ve ICC’nin Latin Amerika ve Karayipler Bölgesi Koordinatörüdür. İş etiği ve kurumsal yönetim standartlarının güçlü bir savunucusu olan Bayan Garza, Meksika Çalışma Bakanlığı'nın Uluslararası İlişkiler Danışma Komitesi üyesi, ACLAN Ulusal Danışma Komitesi üyesi ve Meksika Cumhuriyeti İşverenler Konfederasyonu (Coparmex) Başkan Yardımcısıdır. Garza aynı zamanda Infonavit Uyum Komitesi üyesi, Kurumsal Sorumluluk İttifakı AliaRSE Yönetim Kurulu Üyesi ve OECD Ticaret ve Sanayi Danışma Kurulu Kurumsal Sorumluluk Ağı üyesidir.


https://iccwbo.org/content/uploads/sites/3/2018/06/icc-chair-paul-polman.jpg
Paul Polman
ICC Onursal Başkanı

Unilever'in eski CEO'su ve IMAGINE Başkanı Paul Polman, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'ne ulaşılması konusunda iş dünyasının önde gelen savunucularındandır.


Sürdürülebilir kalkınmanın dünya liderleri tarafından daha fazla önemsenmesi gerektiğini vurgulayan Bay Polman, bu konuda görüşmelerde bulunmak için 2019 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ve İklim Eylem Zirvesi'ne ICC heyetiyle katılmıştır.


Bu yıl, ticaret ve iklim politikaları arasındaki bağlantıyı masaya yatırmak üzere Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu'nda Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Genel Müdürü Roberto Azevedo ile toplantı düzenlemiştir. COVID-19 salgını süresince , G20 liderlerini, COVID-19 ile başa çıkmak ve halk sağlığı finansmanını ölçeklendirmek için koordineli adımlar konusunda anlaşmaya çağırmıştır.

 

1 Temmuz 2020 itibarıyla göreve başlayacak yeni seçilen Yönetim Kurulu üyeleri aşağıdaki gibidir:

Şeyh Halife bin Jassim bin Muhammed El-Thani (Katar)
Şeyh Halife bin Jassim bin Muhammed El-Thani, Mayıs 2006'dan bu yana Katar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda, ICC Katar Başkanı olan El-Thani Ticaret ve Sanayi Bakanlığı Rekabetin Korunması ve Tekel karşıtı Komite üyesidir. Al Dar Exchange Şirketi'nin Başkanlığı; İslam Ticaret Odası Birinci Başkan Vekilliği; Doha Sigorta Şirketi Başkan Yardımcılığı; Arap Odalar Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmektedir. Ayrıca, 2014-2016 yılları arasında Körfez Ticaret Odaları Federasyonu'na (FGCCC) başkanlık etmiştir.

 

Sebastian Escarrer (İspanya)
Sebastian Escarrer, Melia Hotels International'ın yönetim kurulu üyesidir ve 16 yıldır da CEO olarak görev yapmaktadır. Ayrıca İsviçre bankası Pictet'in Premium Markalar Fonu Danışma Kurulu üyesi ve Balear Adaları'ndaki Caixabank’ın Danışma Kurulu üyesidir. 2013 yılından bu yana Wharton Gözetim Kurulu üyesi olarak görev yapan Escarrer, 2009-2015 yılları arasında Wharton EMEA Yönetim Kurulu (Avrupa, Afrika ve Orta Doğu) Başkanlığı görevini yürütmüştür.
ICC İspanya Başkanı Escarrer, ICC Kurumsal Sorumluluk ve Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu ile ICC Yönetim Kurulunun Politika ve Komisyonlar Komitesi üyesidir.

 

Dario Gallina (İtalya)
Gallina, Torino Ticaret Odası Başkanı ve inşaat endüstrisi için polikarbonat sistemleri ve levha üretiminde uzmanlaşmış bir aile şirketi olan Doktor Gallina srl'ın CEO'sudur. Gallina, Plastik Kauçuk Federasyonu Genel Konseyi ve ulusal ticaret birliği olan Unionplast üyesidir. 2012-2014 yılları arasında Avrupa Plastik Dönüştürücüler (EUC) Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmıştır.

 

Shinta Kamdani (Endonezya)
Mülkiyet, Enerji, Endüstriyel Ürünler ve Tüketici Ürünlerinde faaliyet gösteren Sintesa Group'un İcra Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır. Kamdani, Endonezya Ticaret ve Sanayi Odası ve Endonezya İşverenler Birliği'nin (APINDO) Başkan Yardımcısı ve Endonezya Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi (IBCSD) Başkanıdır. Aynı zamanda APEC Endonezya İş Danışma Konseyi (ABAC) üyesidir.

 

Valentina Mintah (Gana)
Valentina Mintah, ticaretin kolaylaştırılması ve otomasyonu konusundaki uzmanlığıyla uluslararası alanda tanınan Ganalı-İngiliz teknoloji yöneticisidir. Batı Afrika merkezli bilişim kuruluşu olan West Blue Consulting'in kurucusu ve eski CEO'sudur. 2012 yılında yayınlanan Birleşmiş Milletler Ticareti Kolaylaştırma Uygulama Kılavuzu'na katkıda bulunan uzmanlardandır.

 

Takeshi Niinami (Japonya)
Takeshi Niinami, Ekim 2014'ten beri Suntory Holdings Limited'in CEO’luğunu yürütmektedir. Japonya Başbakanı ekonomik danışmanı olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda Japonya Endüstriyel Rekabet Konseyi üyesidir. Japon Hükümeti Vergi Komisyonu üyesidir. Japonya Kurumsal Yöneticiler Derneği (JACE) Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.


Jane Sun (Çin)
CTrip'in CEO'su ve yönetim kurulu üyesi olarak görev yapan Sun, çevrimiçi seyahat işletmelerinin, birleşme ve devralmaların ve finansal raporlama ve operasyonların işletilmesi ve yönetimi konusunda uzmanlaşmıştır. Silikon Vadisi, Kaliforniya'da KPMG’de beş yıl boyunca denetleme yöneticisi olarak çalışmıştır. Amerikan Yeminli Mali Müşavirler Enstitüsü üyesidir.

 

Ayrıca, ICC Yönetim Kurulu Üyeleri Patrick Obath (Kenya) ve Harsh Pati Singhania (Hindistan) da ikinci dönem görev yapmak üzere yeniden seçilmiştir.