ICC Turkey
“18. ICC TÜRKİYE TAHKİM GÜNÜ” gerçekleştirildi. / 16 Şubat 2024, İstanbul


https://mobil.tobb.org.tr/MansetResimleri/30130-11.jpg18. ICC Türkiye Tahkim Günü Konferansı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Türkiye Milli Komitesi ve ICC Milletlerarası Tahkim Divanı işbirliğiyle İstanbul’da gerçekleştirildi.​


Konferansın açılışında konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, ICC’nin dünyada ticaretin ve yatırımların artması için çalışan en büyük iş dünyası kuruluşu olduğunu belirterek, “Birinci Dünya Savaşı’nın, uluslararası ticarete verdiği zararı gidermek amacıyla, bir grup girişimci tarafından, “barışın tüccarları” sloganıyla kurulmuştur. 105 yıldır, dünya çapında barışın ve refahın geliştirilmesi için ön saflarda yer almıştır. 170'den fazla ülkede, 45 milyondan fazla şirketi ve 1 milyardan fazla çalışanı temsil eder hale gelmiştir” dedi.


ICC’nin kuruluşundan bu yana, küresel ticaretin gelişmesi için birçok farklı oluşuma imza attığını anlatan Hisarcıklıoğlu, “Milletlerarası ticari tahkime öncülük etmiş, gümrük engellerinin azaltılması, ticaretin önündeki engellerin kaldırılması için referans kurum haline gelmiştir” şeklinde konuştu. 


Hisarcıklıoğlu, ICC’nin Türkiye Milli Komitesinin, 1934 yılında kurulduğunu ve TOBB çatısı altında faaliyet gösterdiğini anımsatarak, Türkiye Milli Komitesinin, güçlü ve köklü bir Milli Komite olarak, uzun yıllardır ICC faaliyetlerini Türk İş Dünyasının hizmetine sunduğunu söyledi. 


ICC’nin anlaşmazlıkların çözümüyle, küresel ticaret ve yatırımların desteklenmesinde de önemli bir rol oynadığına dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “ICC Milletlerarası Tahkim Divanı, uluslararası ticari ihtilafların çözümlenmesi bakımından, dünyanın önde gelen merkezlerindendir. Her kıtada yer alan 90’dan fazla ülkedeki üyelerden oluşan Divan, en yaygın temsil edilen tahkim kuruluşu olma özelliğine de sahiptir. Dünyanın her bir bölgesinin, Tahkim Divanı’nda ve Sekretaryasında temsil edilmesi, özellikle önemlidir. ICC tahkiminin esnek olması, kurallarının birçok dilde tercümesinin bulunması, kendisini sürekli yenilemesi ve çağın gelişmelerine uyum sağlaması da, Divan’ın başarısının altında yatan diğer önemli unsurlardır” dedi.


ICC Tahkiminin, uluslararası işletmeler arasında çıkan ihtilafların, adil, tarafsız ve hızlı bir şekilde çözümünde etkili bir araç olarak kabul edildiğini belirten TOBB Başkanı, “Hem dünyada ve hem de ülkemizde, iş insanlarının tahkime olan ilgisi ve talebi her geçen gün artmaktadır. Zira yurtiçinde ve ülkelerarası iş bağlantılarımızı kurarken, güvencede olmak isteriz. Yatırım ortamının en önemli unsularından biri, sözleşmelerden kaynaklı yükümlülüklerin garanti altına alınmasıdır. Özellikle uluslararası yatırımcılar için, etkin bir tahkim müessesinin varlığı, olmazsa olmazdır” şeklinde konuştu.


Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin tahkim sistemine dahil olmadan önce, küresel doğrudan yatırım girişinin yılda 1 milyar doları geçmediğini, tahkimin kabulünün de etkisiyle bu rakamın yılda 10 milyar dolarların üzerine çıktığını, küresel bir yatırım ve üretim üssü olma noktasında yatırımları çekmek anlamında Türkiye’nin daha cazip ve tercih edilir bir konuma geldiğini vurguladı.


Bu sebeple iş dünyası olarak, tahkimi, yatırım ve ticaret için çok kıymetli bir altyapı ve güven mekanizması olarak gördüklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: “ICC‘nin Milletlerarası Tahkim Sistemi, bu açıdan önemli bir güvencedir. Ayrıca, iş dünyasının ihtiyaçlarını ve önceliklerini göz önünde bulundurarak, daha hızlı işleyen ve daha küçük ticari anlaşmazlıkların çözümü için kullanılabilecek mekanizmalar üretmektedir. ICC Seri Tahkim Mekanizması (EPP) bu amaca hizmet etmek üzere tasarlanmıştır. Daha hızlı ve ekonomik bir çözüm olarak KOBİ’ler ve start-up’lar için uygun bir mekanizma olmuştur. Kuruluşundan itibaren, ICC tahkimde 28 binden fazla dava görülmüştür. 2023 yılında 890 yeni dava kaydedilmiştir. Ayrıca, ülkemiz de 10 kez tahkim yeri olarak belirlenmiştir. Bu Tahkim Konferansımız vesilesiyle, ICC’den bir beklentimizi de paylaşma isterim. ICC tahkiminin iyi bir müşterisi olarak, ICC’nin hakem atamalarında, ülkemiz hukukçularına daha fazla yer vermesini bekliyoruz, istiyoruz. Biz de TOBB ve ICC Türkiye olarak, tahkimin bilinmesi ve yaygınlaşması için çalışmayı sürdüreceğiz”.


- "Türkiye'nin uluslararası şirketleri çekme konusunda önemli rolü var"


ICC Milletlerarası Tahkim Divanı Başkanı Claudia Salomon ise dünyanın evrim geçirmeye devam ettiğini belirtti.


ICC'nin ilk kurulduğunda birçok tahkim üyesinin Avrupa'dan olduğunu belirten Salomon, "İhtilaflar da o dönemin özelliklerini yansıtıyordu. Temel emtialar aslında tahkim üyeleri avukat değillerdi iş insanlarıydı. İş insanları avukatları istemediler. İhtilafları bu şekilde çözemeyiz diye düşündüler." dedi.


Şimdi ICC'nin küresel olduğunu ve her açıdan gerçekten global olarak işin ve şirketin ihtiyaçlarını yansıttığını belirten Salomon, Türkiye'nin küresel ekonomide uluslararası şirketlerin Türkiye'ye çekmek konusunda önemli rolü olduğunu açıkladı.


Salomon, şunları kaydetti: "Net olarak görüyoruz ki Türkiye'nin iş dünyası küresel iş dünyasıyla etkileşim halinde. Türkiye iyi temsil ediliyor Milletlerarası Tahkim Divanı'nda. Türkiye'nin şirketleri ihtilafların çözümü konusunda ICC'ye güveniyorlar. Çünkü ICC gerçekten uluslararası tek tahkim kurumu. ICC tarafsız, bağımsız ve ayrıca hizmet kalitesi de çok iyi. Anlaşmalar ihtilafa da yol açıyor. İş dünyası hazırlıklı olmalı. Risk yönetimi stratejileri ortaya çıkabilecek ihtilaflarda dikkate almalı. Şirketler şunu anlıyor. Şirketler proaktif olursa ve ihtilaf süreçlerini baştan düşünürlerse o zaman kendilerini olabilecek en iyi şekilde konumlandırıyorlar."

 

HABER FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ...