Spot menu
 
 

Kampanya Tanıtımı


ICC’nin taklit ve korsanla mücadele birimi olan Sahtecilik ve Korsanla Mücadele İçin İş Dünyası Hareketi (Business Action To Stop Counterfeiting And Piracy-BASCAP), global bir çalışma ile “SAHTESİ PAHALIYA GELİR-BEN GERÇEĞİNİ ALIYORUM” kampanyasını, Milli Komiteler aracılığıyla 30’dan fazla ülkede yürütmektedir. 

Kampanya, taklit ve korsanın zararları ile ilgili olarak nihai tüketicilerin farkındalığı artırmayı amaçlamaktadır.

Kampanya ile ilgili detaylı bilgi için http://www.ibuyreal.org/ internet adresinden faydalanabilirsiniz.

Taklit ve korsan ürün kullanmak bir hak ihlalidir. Sağlığa, kişisel veri güvenliğine, ahlaka zararı olduğu gibi, ekonomiye de büyük maliyetleri vardır. ICC BASCAP’ın hazırladığı bir rapor neticesinde, taklit ve korsanın Türkiye’deki ekonomik değerinin yıllık 10.6 milyar dolar civarında olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca aynı çalışmada taklit ve korsanın 2.4 milyar dolar vergi kaybı, 135.000 istihdam kaybı, 340 milyon dolar sağlık maliyeti olduğu öngörülmüştür. Kamuoyunun taklit ve korsanın bu çok yönlü maliyeti hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığı bilinmektedir.

Buradan hareketle, ICC Türkiye taklit ve korsan kullanımının zararlarına ilişkin bilincin artırılması amacıyla, ICC BASCAP’ın bu global kampanyasını Türkiye’de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) desteği ile  yürütme kararı almıştır.  

Kampanyanın Türkiye’deki destekleyicileri, Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü başta olmak üzere, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı,  Emniyet Genel Müdürlüğü, Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği, Kategori Mağazacıları Derneği, Gıda Perakendecileri Derneği ve yerel ve uluslararası özel şirketlerdir.

“Ben Gerçeğini Alıyorum” kampanyasının temel amacı, nihai tüketicinin, taklit ve korsan ürünler kullanmanın zararları hakkında farkındalığının artırılmasıdır.
Kampanya ile:

  • Taklit ve korsan kullanmanın bir hak ihlali olduğu hususunda kamuoyuna bilgi verilmesi,
  • Bu ürünleri kullanmanın öncelikle ülke ekonomisine ve bunun yanı sıra kişilerine sağlığına ve veri güvenliğine zarar verebileceğine vurgu yapılması,

hedeflenmiştir. Kampanya, bütüncül bir projenin ilk aşaması olarak düşünülmektedir. ICC Türkiye tarafından kampanya sonrasında da yürütülecek faaliyetlerle, orta ve uzun vadede, kamuoyunda taklit ve korsan kullanımına karşı tutum değişikliği yaratılması planlanmıştır. 

Spot menu
Ana Sayfa | Ben Gerçeği Alıyorum Kampanyası | Kamu Spotu | Kampanya Görselleri | Mevzuat | Bildiriler | Etkinlikler | Bizimle Temasa Geçin
Resim açıklaması yazılabilir.