Spot menu
 
 

“TOPLUMSAL DUYARLILIĞA KATKI” TEMALI “TELİF HAKLARI ÖDÜLLERİ” 26 NİSAN “DÜNYA FİKRİ MÜLKİYET GÜNÜ”NDE
SAHİPLERİNİ BULUYOR

Bakanlığımızca, Dünya Fikri Mülkiyet Günü olan 26 Nisan 2013 tarihinde İstanbul’da düzenlenecek tören ile çeşitli kişi ve kurumlara “Telif Hakları Ödülleri” verilecek. Ödüller, telif hakları konusunda toplumsal duyarlılık oluşturulması sürecinde yaptıkları çalışmalar ve bu bağlamda kamuoyunda yarattıkları etkinin onurlandırılması amacıyla, ülkemizin kültürel hayatına katkı sağlayan kişi ve kuruluşlara sunulacak. Tören de ayrıca Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) tarafından Türkiye’den iki isime “WIPO Yaratıcılık Ödülü” sunulacak ve  T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından korsanlık ve taklit ile mücadele konusunda kamuoyunu bilinçlendirme amaçlı hazırlanan kamu spotunun tanıtımı yapılacak.

26 Nisan 2013 tarihinde İstanbul Kongre Merkezi'nde saat 19.00'da başlayacak olan ödül töreni,  Kültür ve Turizm Bakanı Sn. Ömer ÇELİK, TOBB Başkanı Sn. Rıfat Hisarcıklıoğlu, kültür, sanat, basın ve iş dünyasının önemli isimleri, kültür endüstrilerini oluşturan sektör temsilcileri ve telif birlikleri temsilcilerinin katılımı ile gerçekleşecek.

2013 yılı teması “Toplumsal Duyarlılığa Katkı” olarak belirlenen “Telif Hakları Ödülleri” ile fikri mülkiyetin öneminin vurgulanması, etkin bir fikri mülkiyet koruma sistemi ile daha gelişmiş bir kültür endüstrisi arasındaki bağlantıya dikkat çekilmesi ve bu hususlarda kamuoyunda farkındalık oluşturulması amaçlanmaktadır.

Fikri mülkiyet haklarına olan ilgi ve dikkati yoğunlaştırmak üzere Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’ne (WIPO) üye ülkeler tarafından ilk olarak 2000 yılında kutlanmaya başlanan “Dünya Fikri Mülkiyet Günü”, o tarihten buyana her yıl dünyanın farklı yerlerinde çeşitli etkinlik ve kampanyalarla kutlanmaktadır. Bakanlığımızca, Türkiye’de her yıl 26 Nisan’da “Dünya Fikri Mülkiyet Günü” kapsamında düzenlenecek etkinlikler ile telif haklarının korunması hususunda toplumsal bilincin yükseltilmesi ve bu suretle fikri mülkiyet sisteminin güçlendirilmesi hedeflenmektedir. Bu yıl ülkemizde ilk kez verilecek olan ödülün, geleneksel hale getirilmesi planlanmaktadır.

 

 

Spot menu
Ana Sayfa | Ben Gerçeği Alıyorum Kampanyası | Kamu Spotu | Kampanya Görselleri | Mevzuat | Bildiriler | Etkinlikler | Bizimle Temasa Geçin
Resim açıklaması yazılabilir.